Śmigłowce ze Świdnika czy Mielca? Szydło i Macierewicz odwiedzają zakłady

Z kraju

Tim Felce (Airwolfhound)/CC BY-SA 2.0Polski rząd zrezygnował z Caracali. Śmigłowce dla armii powstaną w Świdniku albo Mielcu?

Premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz oraz wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki odwiedzą dziś zakłady lotnicze w Świdniku i Mielcu. Zwiedzą halę montażu śmigłowców Świdnik, w Mielcu odwiedzą Centrum Badań i Prób Statków Powietrznych.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej ws. francuskich śmigłowców Caracal, które miały trafić do polskiej armii. MON oświadczyło, że "rząd francuski był w pełni świadomy, że powodzenie umowy zależy od porozumienia w sprawie offsetu”.

Offset Caracali

Według resortu obrony „mimo wielu ofert ze strony Polski, przedstawianych przez ministra rozwoju, strona francuska w ciągu dziewięciomiesięcznych negocjacji odrzuciła polskie propozycje offsetu”. - Żadna z tych propozycji nie została przez stronę francuską - mówił "Faktom TVN" Radosław Domagalski-Łabędzki, wiceminister rozwoju. Inaczej sprawę widzą przedstawiciele firmy Airbus Helicopters, którzy nieoficjalnie w "Faktach TVN" przekonywali, że koncern zaproponował inwestycje równe wysokości kontraktu i więcej nie byli w stanie zaoferaować. To jednak słowa przeciwko słowom. - To nie było 100 proc., które odpowiadałoby polskim interesom - mówił w czasie sobotniej konferencji Antoni Macierewicz, szef MON.

Przetarg na śmigłowce

Caracal, produkcji Airbus Helicopters, został wybrany do końcowych rozmów w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska w kwietniu ub. roku. Wartość zamówienia miała wynosić 13,5 mld zł. Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września ub. roku. Jej zawarcie było warunkiem podpisania kontraktu na dostawę 50 wiropłatów. Decyzja o wyborze śmigłowca Caracal wzbudziła sprzeciw PiS, w tym krytykę ze strony związków zawodowych działających w zakładach, których oferty zostały odrzucone – PZL Mielec, należących do amerykańskiej korporacji Sikorsky z maszyną Black Hawk, i PZL Świdnik - będących własnością Leonardo Helicopters proponujących maszynę AW149.

Fiasko rozmów ws. śmigłowców Caracal. Macierewicz obarcza winą Francuzów. Materiał "Faktów TVN":

Autor: msz//ms / Źródło: PAP, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Tim Felce (Airwolfhound)/CC BY-SA 2.0

Raporty: