Bankructwo polskiego biura podróży. Chcą przesłuchać 1500 klientów

TVN24 Biznes

Maniszewska: Odradzam podróżowanie z plecakiem do EgiptuTVN24 BiS
wideo 2/5

Prokuratura w Radomiu przedłużyła śledztwo związane z upadłością biura podróży Alfa Star. Śledczy chcą przesłuchać 1500 klientów biura, których imprezy nie doszły do skutku w związku z ogłoszeniem upadłości spółki.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Małgorzata Chrabąszcz, śledztwo przedłużono do 14 października. W śledztwie dotyczącym upadku w 2015 roku biura Alfa Star, oprócz klientów, przesłuchiwane są także m.in. osoby z zarządu i rady nadzorczej spółki, pracownicy biura i kontrahenci.

Radomskie biuro podróży

Rzeczniczka dodała, że śledczy ustalają, jaka była kondycja finansowa radomskiej spółki Alfa Star w latach 2013-2015. Po zgromadzeniu dokumentów chcą w tej sprawie zasięgnąć opinii biegłego z zakresu księgowości.

Prokuratura bada również, czy nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Alfa Star i oszustwa polegającego na tym, że biuro sprzedawało imprezy turystyczne, mimo że sytuacja firmy wskazywała na to, że w każdej chwili może dojść do ogłoszenia upadłości. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów.

Biuro podróży Alfa Star ogłosiło utratę płynności finansowej pod koniec sierpnia 2015 r. Ponad 1600 klientów biura przebywało wówczas w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Egipcie, Tunezji, Bułgarii, Turcji i we Włoszech. Zgodnie z procedurą, w sytuacji upadku biura podróży marszałek województwa uruchomił tzw. gwarancję ubezpieczeniową biura. Z tych pieniędzy opłacone zostały koszty powrotu klientów biura do Polski. Z gwarancji ubezpieczeniowej zaspokajane są także roszczenia tych osób, które zapłaciły za wycieczkę, ale nie zdążyły na nią pojechać.

Autor: MS / Źródło: PAP