Nowy prezes wkracza do stadniny w Janowie Podlaskim

Z kraju

tvn24Prof. Pietrzak rozpoczyna swoją pracę na stanowisku szefa stadniny w Janowie Podlaskim

Poniedziałek to pierwszy dziań pracy nowego prezesa Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim prof. Sławomira Pietrzaka. Jak wyjaśniała Agencja Nieruchomości Rolnych o jego wyborze zdecydowała przede wszystkim ogromna wiedza teoretyczna oraz doświadczenie praktyczne związane z hodowlą koni.

Prof. Pietrzak, który w Janowie Podlaskim ma dziś po południu rozpocząć pracę na stanowisku prezesa, na co dzień wykłada w katedrze hodowli i użytkowania koni Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zajmuje się m.in. doskonaleniem metod oceny koni sportowych, a także analizą chodów konia i interakcjami między jeźdźcem a koniem. Jest również prezesem Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, międzynarodowym sędzią w ujeżdżaniu oraz trenerem jeździectwa. Pietrzak jest też członkiem Rady ds. hodowli koni przy ministrze rolnictwa oraz szefem zespołu ds. rozrodu i opieki weterynaryjnej. Rada ma wypracować kompleksowy program hodowli koni w Polsce w oparciu o stadniny państwowe.

Pierwszym poważnym wyzwaniem będzie dla nowego prezesa zorganizowanie aukcji koni arabskich Pride of Poland. Zmienił się organizator aukcji, w dodatku nie wiadomo, czy stali bywalcy zechcą przyjechać w sierpniu na tę prestiżową imprezę.

Śmierć w stadninie

Decyzja o przeprowadzeniu konkursu na prezesa stadniny w Janowie została podjęta przez ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela na początku kwietnia br. po tym, jak padła kolejna klacz należąca do Shirley Watts. Po zwolnieniu pod koniec lutego br. długoletniego prezesa stadniny w Janowie Marka Treli - z powodu "utraty zaufania" i za niegospodarność - prezes ANR Waldemar Humięcki powołał na to stanowisko Marka Skomorowskiego, z wykształcenia ekonomistę, który wcześniej m.in. był zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. Odwołanie Treli wzburzyło środowisko koniarzy w kraju i za granicą. Za tę decyzję krytykowano ministra rolnictwa oraz szefa ANR. Wskazywano m.in., że nowy prezes nie ma kwalifikacji do prowadzenia stadniny.

Wiedza i doświadczenie

Agencja Nieruchomości Rolnych ogłosiła w połowie kwietnia postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Nabór trwał do końca maja. Zgłosiło się 17 kandydatów. Do II etapu przeszło czterech, a prezes został wybrany w wyniku postępowania kwalifikacyjnego. Jak wyjaśniał wiceprezes ANR Karol Tylenda, o wyborze Sławomira Pietrzaka na szefa stadniny zdecydowała przede wszystkim jego ogromna wiedza teoretyczna oraz doświadczenie praktyczne związane z hodowlą koni. Stadnina Koni w Janowie Podlaskim figuruje na liście spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

Autor: tol//ms / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty