Po odwołaniu prezesa, Skarb Państwa chce kolejnych zmian w PZU

Z kraju

pzu.pl/pl/presskitSzykują się kolejne zmiany w PZU

Skarb Państwa chce zmian w radzie nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń - wynika z wniosku o uzupełnienie porządku obrad nadzwyczajnego walnego zgromadzenia ubezpieczyciela zwołanego na 12 kwietnia.

W uzasadnieniu wniosku napisano, że umieszczenie w porządku obrad punktu dotyczącego zmian w składzie Rady Nadzorczej "ma na celu wzmocnienie sprawowanego przez Radę Nadzorcą nadzoru nad działalnością spółki".

Odwołanie prezesa

W środę rada nadzorcza odwołała Michała Krupińskiego z funkcji prezesa PZU.

Jego odejście ma podtekst polityczny. Krupiński uznawany jest za człowieka ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Od wielu lat jest przyjacielem Witolda Ziobry, młodszego brata ministra. Żona szefa resortu sprawiedliwości Patrycja Kotecka została szefową marketingu spółki Link4 należącej do ubezpieczeniowego giganta.

WIĘCEJ O DYMISJI PREZESA PRZECZYTASZ TUTAJ

Krupiński został powołany przez radę nadzorczą do pełnienia funkcji prezesa w styczniu 2016 roku. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła tę uchwałę w maju ubiegłego roku.

Strategia PZU

Wieczorem PZU opublikowało komunikat. Grupa Kapitałowa PZU zapewni skuteczną realizację Strategii do 2020 roku. Jej kluczowymi elementami są projekty w obszarze kosztowym, innowacje oraz wzrost - głosi czwartkowy komunikat PZU. "Priorytetem są też transakcje i projekty na rynku bankowym. Poprawie ulegnie kształt współpracy w ramach i pomiędzy organami Spółki, co zwiększy efektywność działań PZU. Spółka potwierdza realizację przedstawionej akcjonariuszom polityki dywidendowej" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej PZU. Rada Nadzorcza Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA oddelegowała w czwartek członka rady nadzorczej Marcina Chludzińskiego do czasowego wykonywania czynności prezesa spółki, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

"Jestem też przekonany, że poprawie ulegnie kształt współpracy w ramach i pomiędzy poszczególnymi organami Spółki. W szczególności będziemy się koncentrowali na zbudowaniu zrozumienia i zaufania pomiędzy Zarządem PZU a Radą Nadzorczą, ponieważ w tej materii powstały zastrzeżenia, skutkujące wczorajszą decyzją o zmianach w Zarządzie PZU" - zapewnił Marcin Chludziński w komunikacie. "PZU jest jednym z kluczowych komponentów systemu stabilności finansowej w Polsce, dlatego wzmacniane oraz rozwijane będą działania służące budowaniu trwałej wartości dla naszych akcjonariuszy, przyjaznego otoczenia pracy dla pracowników oraz stałej poprawy jakości usług dla klientów z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Przedstawiona akcjonariuszom polityka dywidendy będzie realizowana" – zapewnił Chludziński

Akcje w dół

Na zamknięciu czwartkowych notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych akcje PZU zniżkowały o 4,45 procent w porównaniu do poprzedniej sesji. Za jedną akcję trzeba było zapłacić 36,31 zł.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pzu.pl/pl/presskit