Żółty ser wycofany ze sprzedaży. "Spożycie może prowadzić do choroby"

Z kraju

Ekonomiści o wyższych cenach żywnościtvn24
wideo 2/3

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii sera żółtego w plastrach. Powodem jest wykrycie bakterii Listeria monocytogenes.

"W jednej partii sera Gouda oraz w jednej partii sera Rycki Edam zbadanych na zlecenie producenta wykryto bakterie Listeria monocytogenes" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, "spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą".

Listerioza stanowi zagrożenie głównie dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z obniżoną odpornością. Jest to trzecia z najczęstszych przyczyn zapalenia opon mózgowych u noworodków.

W trakcie choroby pojawiają się objawy grypopodobne lub objawy wynikające z zapalenia dróg moczowych, na skutek zakażenia może również dochodzić do zapalenia opon mózgowych i sepsy.

Partie sera wycofane ze sprzedaży

GIS wycofał ze sprzedaży:

- ser żółty Gouda marki Ryki, 135 g, plastry; numer partii: 180359, data minimalnej trwałości: 18.10.2019,

- ser żółty Rycki Edam marki Ryki, 135 g, plastry, numer partii: 060658, data minimalnej trwałości: 23.10.2019.

Producentem obu produktów jest Spółdzielnia Mleczarska Ryki o weterynaryjnym numerze identyfikacyjnym PL 06161601 WE.

ZOBACZ ZDJĘCIE PRODUKTÓW

GIS poinformował, że "Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdrożyła procedurę wycofania z obrotu powyższych partii serów, zidentyfikowano i poinformowano odbiorców towaru o zablokowaniu i wycofaniu kwestionowanych partii produktu z rynku". "Producent poinformował, że część produktów została zutylizowana zgodnie z procedurą sieci handlowych, a pozostały ser jest wycofywany z obrotu" - podkreślono.

Inspektorat poinformował, że w przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem. "Konsumenci powinni sprawdzić czy posiadają w domu partie produktów objętych komunikatem. Produkty z tych partii należy wyrzucić lub zwrócić do sklepu, w którym zostały zakupione" - dodano.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock