Bielan o wyższej kwocie wolnej dla posłów: trudno mi powiedzieć, że jest to nie w porządku

Z kraju

tvn24Wicemarszałek Adam Bielan o kwocie wolnej od podatku

- Taki system istnieje od samego początku wolnej Polski, więc trudno mi powiedzieć, że jest to nie w porządku - mówił o wysokiej kwocie wolnej dla parlamentarzystów w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Adam Bielan, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, diety polskich posłów są zwolnione z podatku w wysokości 27 360 zł w skali całego roku. Miesięcznie to zatem 2280 zł. Oprócz tego, każdemu posłowi przysługuje kwota wolna w wysokości 3091 zł, która ma zastosowanie do uposażenia poselskiego, które obecnie wynosi 9892,39 zł.

Oznacza to więc, że łącznie kwota wolna od podatku przysługująca każdemu posłowi wynosi 30 451 zł rocznie. To ponad 10-krotnie więcej niż w przypadku zwykłych obywateli.

Adam Bielan pytany o ocenę takiej nierówności, wskazał, że "taki system istnieje od samego istnienia wolnej Polski, więc trudno mi powiedzieć, że jest to nie w porządku". I jak dodał, taka prawo "dotyczy to tylko posłów i senatorów, ale też tysięcy radnych".

W we wtorek w programie "Fakty po Faktach" wicepremier Mateusz Morawiecki utrzymanie kwoty wolnej od podatku dla parlamentarzystów na poziomie 30 451 zł, uzasadniał "bardzo ciężką pracą" wykonywaną przez nich.

- Sam jestem parlamentarzystą, więc wolałbym nie oceniać swojej pracy - odpowiadał Bielan pytany o słowa Morawieckiego. - To system, który istnieje od wielu dekad - dodał.

Zmiany w prawie

Jednocześnie senator PiS pytany o możliwość zmiany regulacji podkreślił, że "być może warto się nad tym zastanowić".

Należy jednak pamiętać, że stosowną ustawę w tej sprawie w kwietniu br. proponował klub poselski Kukiz'15. "Albo podwyższamy kwotę wolną dla Obywateli do poziomu posłów (30 451 zł) albo obniżamy posłom do poziomu Obywateli (3091 zł)" - zakładał projekt tego ugrupowania.

Ustawa nie znalazła jednak uznania w oczach większości parlamentarzystów.

- Możemy o tym dyskutować. Uważam, że nie powinno być żadnych tematów tabu, natomiast musieliśmy wprowadzić pewne zmiany w systemie podatkowym do końca listopada ze względu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - komentował Adam Bielan.

Ekspresowe tempo

Nie zabrakło pytania również o szybkie tempo prac nad zmianami podatkowymi. - Mamy od września nowego ministra finansów i on nadał pewną nową dynamikę w pracach tego resortu i podjął tego rodzaju decyzję - tłumaczył senator PiS.

Dodał, że "minął rok od zdobycia przez nas (PiS - red.) władzy, więc nie przesadzajmy też, że to było bardzo nagle".

Zobacz całą rozmowę.

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24

Raporty: