Miliardy czekają. Wyścig wygrywają na razie chemia, drony i odzieżówka

Z kraju

Wikipeda (CC BY-SA 3.0)Chemia, drony, odzieżówka są najbliżej programów sektorowych

Chemia, drony, odzieżówka są najbliżej programów sektorowych. Pozostałe branże nie zamierzają składać broni – informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Trzem branżom udało się zrobić kolejny krok w stronę programów sektorowych, w ramach których Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) będzie wspierało projekty badawczo-rozwojowe.

Pierwszy krok

Studia wykonalności - pierwszy krok do utworzenia z NCBR programów sektorowych - branży odzieżowej, chemicznej i sektora związanego z systemami bezzałogowymi zostały pozytywnie zaopiniowane przez ekspertów centrum.

Oznacza to, że teraz uszczegółowią one studium i w ciągu najbliższych tygodni złożą ostateczną wersję programu. Konkurencja nie była i ciągle nie jest mała. Łącznie złożono 21 wniosków o stworzenie programów wartych 17 mld zł. 6 wniosków zostało odrzuconych. Jednak 11 branż po zmodyfikowaniu studiów ma szansę wrócić jeszcze do wyścigu. Farmacja i drogownictwo nie planują składać broni. - NCBR poprosiło o doprecyzowanie informacji o programach badawczych. Poprawione studium przekażemy do 30 czerwca - mówi Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, która opracowała program Innodrog.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC BY-SA 3.0)