TVN24 Biznes | Z kraju

Amerykańska sekretarz skarbu o inflacji w Polsce. "Kontrolować, zaostrzając politykę monetarną"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, Reuters
Warszawa. Wizyta sekretarz skarbu USA Janet Yellen w World Central Kitchen
Warszawa. Wizyta sekretarz skarbu USA Janet Yellen w World Central KitchenTVN 24
wideo 2/8
TVN 24Warszawa. Wizyta sekretarz skarbu USA Janet Yellen w World Central Kitchen

Polska doświadcza wysokiej inflacji i musi zacząć ją kontrolować, zaostrzając politykę monetarną tak, jak robią to inne kraje - stwierdziła cytowana przez Agencję Reutera Janet Yellen, sekretarz skarbu USA. Amerykańska urzędniczka spotkała się w poniedziałek między innymi z minister finansów Magdaleną Rzeczkowską i prezesem Narodowego Banku Polskiego Adamem Glapińskim.

Yellen dodała, że jej rozmowy z polskimi urzędnikami przebiegły pomyślnie, ale nie doszło do przełomu w przekonywaniu ich do poparcia planów Unii Europejskiej dotyczących wprowadzenia globalnego minimalnego podatku od korporacji.

Agencja podała, że Yellen stwierdziła, iż polscy urzędnicy wyrazili "pesymistyczny pogląd" na temat dochodów z podatku.

- Odbyliśmy bardzo dobre, szczere dyskusje na wszystkich spotkaniach i będziemy nadal pracować nad wszystkimi sprawami - powiedziała cytowana przez Reutersa Yellen podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie.

Yellen rozmawiała z Glapińskim o sytuacji gospodarczej w Polsce

W poniedziałek doszło do spotkania prezesa NBP Adama Glapińskiego z sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen - poinformował Narodowy Bank Polski. Rozmowa dotyczyła m.in. wpływu konfliktu rosyjsko–ukraińskiego na sytuację gospodarczą w Polsce - dodano.

Jak podał bank, delegacje NBP i USA spotkały się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.

Janet Yellen na spotkaniu z Adamem GlapińskimNBP

- W trakcie spotkania rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie oraz o tym jak wpływa na nią konflikt militarny spowodowany agresją Rosji na Ukrainę. Poruszaliśmy też temat wyzwań stojących przed bankami centralnymi w związku z rosnącą na całym świecie inflacją - powiedział cytowany w komunikacie prezes NBP Adam Glapiński.

Adam Glapiński i Janet Yellen NBP

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen w poniedziałek przebywa z wizytą w Polsce. Spotkała się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową resortu finansów Magdaleną Rzeczkowską.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: NBP

Pozostałe wiadomości