Pomoc dla frankowiczów w Sejmie. Trzy propozycje

ShutterstockSejm zajmie się ustawą spreadową

Sejm zajmie się dziś prezydenckim projektem tzw. ustawy spreadowej, która ma pomoc frankowiczom. Posłowie zajmą się także dwoma projektami ustaw dotyczących tej kwestii autorstwa Kukiz'15 i PO.

Projekt ustawy frankowej Kancelaria Prezydenta złożyła do Sejmu w sierpniu; szacowała wówczas, że koszty tej operacji dla banków wyniosą 3,6-4 mld zł. Prezydencka propozycja zakłada wprowadzenie limitu kwotowego w wysokości 350 tys. zł, który jest wysokością kapitału kredytu, w stosunku do której konsument jest uprawniony do żądania pomniejszenia kapitału lub zwrotu nadpłaty.

Inne warianty

Posłowie zajmą się także dwoma projektami ustaw autorstwa: Kukiz'15 i PO w sprawie pomocy dla frankowiczów. Projekt Kukiz'15 dotyczy określenia zasad restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska. Projekt PO dotyczy wprowadzenia możliwości złożenia przez kredytobiorcę wniosku o restrukturyzację walutowego kredytu mieszkaniowego na określonych ustawą warunkach.

Propozycja Platformy Obywatelskiej powtarza zapisy projektu ustawy "frankowej", rozpatrywanego przez Sejm ubiegłej kadencji. Zakładał on, że kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. we franku szwajcarskim.

Nie uderzyć w banki

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział we wtorek, że prace nad ustawą ws. pomocy dla posiadaczy kredytów w obcej walucie będą szły w kierunku uchylenia związanych z nimi nadużyć, z drugiej strony tak, by nie doprowadzić do zrujnowania systemu bankowego.

- Będziemy nad tym pracować w ten sposób, żeby z jednej strony to nadużycie (...), jego skutki jakoś uchylić, a z drugiej strony - żeby nie doprowadzić do zrujnowania, rozbicia systemu bankowego, bo takie niebezpieczeństwo też istnieje i odpowiedzialna władza musi to brać pod uwagę - powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości.

- Tutaj droga, która zostanie przyjęta, będzie brała pod uwagę ten aspekt sprawiedliwościowy, który tutaj występuje i także ten aspekt pragmatyczny, który też musi być brany pod uwagę - dodał Kaczyński.

Frankowicz zyska ponad 100 tysięcy zł od banku:

Frankowicz zyska ponad 100 tysięcy zł od banku
Frankowicz zyska ponad 100 tysięcy zł od banku

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości