Fiskus rozstrzygnie wątpliwości na korzyść podatników

Z kraju

tvn24Sejm za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatników

Od 1 stycznia 2016 r. wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika - zakłada projekt zmian w Ordynacji podatkowej, który przyjęto w piątek w Sejmie. Przeciwko poprawce autorstwa PSL głosował cały klub Platformy Obywatelskiej, który chciał wprowadzić poprawkę własnego autorstwa. - Nowelizacja nie przeszkadza, aby zapytać, o to obywateli we wrześniowym referendum - przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. Taki pomysł w trakcie kampanii prezydenckiej zgłosił bowiem prezydent Bronisław Komorowski.

Prof. Chmaj tłumaczył, że w przypadku kiedy obywatele opowiedzieliby się przeciwko tej propozycji, byłaby "konieczność ponownej nowelizacji" Ordynacji podatkowej.

Poprawki

Posłowie poparli też poprawkę PSL zmierzającą do przywrócenia pierwotnie zapisanej w prezydenckim projekcie zasady in dubio pro tributario. Jest ona znacznie bardziej ogólna i szersza niż zapis proponowany przez MF. Mówi, że "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".

Poprawka została przyjęta wbrew posłom Platformy Obywatelskiej.

Wyniki głosowania nad poprawką PSLsejm.gov.pl

Oryginalnie proponowany przez PO zapis mówił o tym w art.120a, że w razie istnienia różnych interpretacji urzędnik będzie musiał zastosować interpretację korzystniejszą dla podatnika.

Jednak w głosowaniu nad całością - razem z poprawką PSL - Platforma Obywatelska zagłosowała "za" przyjęciem nowelizacji Ordynacji podatkowej. Projekt powstał z połączenia pomysłów zgłoszonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Senat.

Kopacz o ordynacji podatkowej. "To jest przede wszystkim nasza ustawa"tvn24

Jak oceniła premier Ewa Kopacz, "to jest przede wszystkim nasza ustawa, bo to jest rządowy projekt. Zagłosowaliśmy za projektem ustawy i będziemy rozstrzygać (wątpliwości - red.) na korzyść podatnika".

Sejm po stronie podatnikówSejm RP

Referendum

Jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej, Bronisław Komorowski na 6 września br. zapowiedział referendum m.in. w sprawie zmian w prawie, tak by wątpliwości prawne rozstrzygane były na korzyść podatnika.

Nie mogę się doczekać od dłuższego czasu rozstrzygnięcia w kwestii wprowadzenia zasady, która powinna dawać szansę obywatelowi podatnikowi na mocniejszą pozycję w relacji z państwem i urzędnikiem. To jest zasada rozstrzygnięcia wątpliwości prawnych na korzyść obywatela podatnika, a nie na korzyść urzędnika - mówił Komorowski.

14.05 | Minister finansów popiera zmianę ordynacji podatkowejFakty TVN

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia.pl