Forum w Krynicy. Premier Litwy Człowiekiem Roku. "Jesteśmy za Unią państw suwerennych"

Z kraju

"Nie chcemy wspierać inwestorów, którzy taktują Polskę jako montownię"TVN24 BiS
wideo 2/18

Premier Litwy Saulius Skvernelis otrzymał nagrodę człowieka Roku XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Nagrodę, przyznawaną osobom, które swoją postawą i dokonaniami wywarły największy wpływ na bieg spraw w Europie Środkowowschodniej, wręczył Skvernelisowi premier Mateusz Morawiecki. Sam Skvernelis mówił w Krynicy, że Polskę i Litwę łączą wspólne poglądy na Unię Europejską. "Jesteśmy za Unią państw suwerennych" - podkreślał szef litewskiego rządu.

48-letni premier Litwy Saulius Skvernelis, urodzony w Kownie prawnik i policjant, jest jednym z najpopularniejszych polityków w kraju.

Sylwetka

W rankingach popularności Skvernelis zajmuje czołowe miejsce - tuż po prezydent Dalii Grybauskaite, wyprzedzając przewodniczącego rządzącej partii LVŻS, posła Ramunasa Karbauskisa. Jest wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów w walce o stanowisko prezydenta Litwy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, chociaż swej decyzji o udziale w wyborach jeszcze nie ogłosił.

Saulius Skvernelis jest żonaty, ma córkę i syna. Jego hobby - to sport oraz praca w ogrodzie, interesuje się także historią. Zna język angielski, rosyjski i polski.

Premier Litwy na Forum w Krynicy

Szef litewskiego rządu podkreślał podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy, że Polskę i Litwę łączą wspólne poglądy na UE. "Jesteśmy za Unią państw suwerennych, których interesy narodowe są w sposób należyty reprezentowane. Zmiany w UE muszą iść w tym kierunku, żeby żadne państwo nie czuło się w Unii dyskryminowane, czy drugiego sortu" – mówił.

Zdaniem Skvernelisa, wyzwaniem dla obu państw będzie przyszła perspektywa finansowa Unii. "Mam na myśli zmniejszenie finansowania z funduszu spójności, bezpośrednich dopłat do rolnictwa" – podkreślił. Jak dodał, solidarność i uzgadnianie wspólnych stanowisk są w tym kontekście bardzo ważne, a głos tej części Europy musi być słyszalny. Litewski premier powiedział także, że stanowisko Polski i Litwy w kwestii uchodźców jest zbieżne.

"Jako szef rządu i jako człowiek uczynię wszystko, żeby stosunki między Polską i Litwą były ciepłe, przyjazne i strategiczne" - zapewnił.

Dzięki Sauliusowi Skvernelisowi mosty pomiędzy Polską a Litwą są naprawdę coraz szersze, coraz bardziej stabilne. Relacje między naszymi krajami zmierzają w bardzo dobrym kierunku - mówił z kolei premier Polski Mateusz Morawiecki.

Człowiek Roku

W poprzednich latach tytuł Człowieka Roku krynickiego forum trafił m.in. do: papieża Jana Pawła II, byłego prezydenta Lecha Wałęsy, byłego premiera Donalda Tuska, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego czy premiera Węgier Viktora Orbana.

Autor: sta / Źródło: PAP