Co dalej z Ministerstwem Cyfryzacji? "Jest decyzja pana premiera"

Z kraju

Aktualizacja:
tvn24Nie ma planów likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji

W tej chwili nie ma planów likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji - podkreślił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. W najbliższych dniach zapewne poznamy nazwisko nowego ministra cyfryzacji - zapowiedział z kolei szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. - Jest decyzja pana premiera, pozwólmy mu ją w stosownym czasie zakomunikować - dodał.

Obowiązki ministra cyfryzacji sprawuje czasowo premier Mateusz Morawiecki, a pracą resortu kieruje podsekretarz stanu Marek Zagórski.

Sasin był pytany we wtorek w radiowej Jedynce, czy Ministerstwo Cyfryzacji, które nie ma jeszcze swojego ministra, "ocaleje". Na razie nadzór nad resortem pełni premier Mateusz Morawiecki. Szef tego resortu - jak informowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska - powołany zostanie niebawem.

Bez likwidacji

- Tu mamy jasny komunikat, sformułowany przez panią rzecznik rządu już kilka dni temu, że nie ma planów w tej chwili likwidacji tego ministerstwa. Chociaż pamiętajmy, że struktura rządu się zmienia i może się zmieniać w przyszłości, ale w tej chwili nie. W tej chwili premier zdecydował, że będzie sam osobiście kierował tym ministerstwem - mówił Sasin. Według niego, Morawiecki "ma już takie doświadczenia", bo - jak wskazywał Sasin - wcześniej przez kilka tygodni, jako premier, kierował jednocześnie Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Rozwoju. - W tej chwili zdecydował, że będzie kierował Ministerstwem Cyfryzacji. Jest również wyznaczony minister, który będzie na co dzień kierował pracą resortu, to jest minister Zagórski, który jest sekretarzem stanu w tym ministerstwie - powiedział szef Komitetu. Zdaniem Sasina, szef Rady Ministrów "daje sobie czas", aby przyjrzeć się dokładniej działaniu resortu cyfryzacji i aby ewentualnie zdecydować, kto nim pokieruje.

Wkrótce decyzja

Z kolei Michał Dworczyk pytany podczas konferencji prasowej o to, kiedy poznamy nazwisko ministra cyfryzacji przypomniał, że jego obowiązki "sprawuje czasowo" premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że premier "nie został ministrem cyfryzacji" i jest to "sytuacja przejściowa".

- W związku z tym w najbliższych dniach zapewne poznamy nazwisko osoby, która będzie kierować tym resortem. Jest decyzja pana premiera, pozwólmy mu ją w stosownym czasie zakomunikować - powiedział minister Dworczyk.

Szef KPRM był też pytany o przyszłość resortu budownictwa oraz o nowelizację ustawy o działach.

Dworczyk podkreślił, że w najbliższy czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów pojawi się rządowy projekt nowelizacji tej ustawy. Jak dodał będzie on dotyczył m.in. zmian działu budownictwo. - Wtedy państwo też zobaczycie gdzie trafią poszczególne zadania tego działu - zaznaczył minister. - Ten dział zostanie rozłożony i podzielony pomiędzy trzy resorty - zapowiedział.

Rekonstrukcja rządu

W miniony wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie rządu. Jedną z nich było odwołanie z funkcji minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. Z funkcji odwołano ministra infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyka. Jednocześnie prezydent powołał Adamczyka na ministra infrastruktury. Ponadto prezydent Duda powołał m.in. Jerzego Kwiecińskiego na ministra inwestycji i rozwoju, a Jadwigę Emilewicz na ministra przedsiębiorczości i technologii.

Z punktu widzenia formalnego powstają nowe resorty, co wymaga zmian w ustawie o działach administracji rządowej.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: