TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści podszywają się pod duży bank. Ostrzeżenie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą (materiał z 2019 roku)
Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą (materiał z 2019 roku)TVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSPolacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą

Santander ostrzega przed przestępcami, którzy podszywają się pod bank. Wysyłają oni klientom e-maile z fałszywą informacją o konieczności dokończenia aktualizacji danych.

"Santander niedawno wprowadził nową aktualizację twoich informacji i twoich beneficjentów, która pozwala naszym klientom zabezpieczyć swoje konta internetowe oraz łatwość użytkowania i płatności" - czytamy w wiadomości od oszustów.

Do wiadomości dołączony jest link, pod którym rzekomo należy "zakończyć aktualizację" oraz ostrzeżenie, że "aktualizacja jest obowiązkowa". "Ukryty link kieruje do fałszywej strony do logowania" - poinformowali przedstawiciele Santander Bank Polska.

Dlatego - jak dodali - "jeśli otrzymasz e-maila o podobnej treści - nie klikaj w link! Przestępcy w ten sposób chcą zdobyć Twoje dane do logowania do bankowości internetowej".

Wiadomość od przestępcówsantander.pl

Ostrzeżenia przed oszustami

W ubiegłym tygodniu policja opublikowała komunikat, w którym ostrzegała przed nowym rodzajem oszustwa. Sprawca podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku podał się za właściciela rachunku bankowego. W ten sposób ukradł swojej ofierze 150 tysięcy złotych.

W trakcie weryfikacji danych mężczyzna oświadczył, że nie zgadza się numer telefonu znajdujący się w bazie i podał nowy, uzyskując w ten sposób dostęp do autoryzacji. To dało mu możliwość wyprowadzenia pieniędzy za pomocą przelewu.

Na początku maja przed oszustami ostrzegało PKO BP. Jak mogliśmy przeczytać w komunikacie, przestępcy rozsyłają fałszywe maile, udające powiadomienia banku, na przykład alerty o logowaniu do iPKO lub nowej wiadomości w serwisie internetowym.

Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomniał, że nasze dane osobowe, są cennym "towarem" rynkowym wykorzystywanym w celach marketingowych i sprzedażowych. W przypadku utraty danych osobowych, kiedy to danymi posługuje się osoba do tego nieuprawniona, dane te mogą być użyte w celach przestępczych, takich jak na przykład wyłudzanie pożyczek czy kredytów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości