Uważaj, co jesz. Sanepid ostrzega przed oliwą z Tesco i stekiem z Biedronki

Z kraju

Państwowa Inspekcja Sanitarna wydała ostrzeżenie dotyczące steku z rekina oraz włoskiej oliwy

Państwowa Inspekcja Sanitarna wydała ostrzeżenie dotyczące partii mrożonego steku z rekina sprzedawanego w sklepach sieci Biedronka. W produkcie przekroczono dopuszczalny poziom rtęci. Inspekcja przestrzega także przed partią włoskiej oliwy sprzedawanej w sieci Tesco.

PIS podkreśla, że z uwagi na przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu rtęci w partii mrożonego steku z rekina nie powinien on być spożywany. - Wskazany w ostrzeżeniu produkt należy zwrócić do miejsca zakupu lub zniszczyć - podano.

Wyniki badań

Jak informuje Państwowa Inspekcja Sanitarna, chodzi o partię produktu o numerze 5051. Data jego minimalnej trwałości została ustalona na 20 sierpnia 2016 r. PIS poinformowała również, że centrum dystrybucyjne Biedronka nie będzie przyjmowało zwrotów ze sklepów - ewentualna utylizacja będzie miała miejsce w poszczególnych sklepach sieci. Jak zapewnia biuro prasowe Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela sieci sklepów Biedronka, wskazana przez PIP partia steku z rekina została niezwłocznie wycofana ze sprzedaży. Firma poinformowała o tym fakcie dostawcę i poprosiła o wyjaśnienia. "Wyniki badania mięsa, z którego wytworzono steki z rekina oferowane w naszej sieci, nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Niezależnie od tego, kontynuujemy szczegółowe badania zakwestionowanej partii" - zakomunikowała Jeromino Martins Polska. Firma poinformowała, że klienci mogą zwracać zakupione produkty ze wskazanej partii w dowolnym sklepie sieci po okazaniu paragonu. W przypadku zwrotu takiego produktu otrzymają zwrot całości kosztów zakupu.

Uwaga na oliwę

Państwowa Inspekcja Sanitarna wydała także ostrzeżenie dotyczące "Oliwy z wytłoków z oliwek GOCCIA D’ORO" sprzedawanej w sklepach sieci "Tesco" w litrowych opakowaniach. Ostrzeżenie dotyczy jednej partii tego produktu, o numerze L.056/14 311, której data minimalnej trwałości została ustalona na listopad 2016 r. Jak informuje PIS oliwa nie powinna być spożywana ze względu na przekroczenie dopuszczalnego poziomu sumy benzo(a)pirenu, benz(a)antracenu, benzo(b)fluorantenu i chryzenu. Inspekcja sanitarna zaleca osobom, które kupiły oliwę, by zaprzestały jej spożywania i oddały ją do miejsca zakupu lub zniszczyły. To toksyczne, rakotwórcze substancje.

Rzecznik prasowy Tesco Polska poinformował, że zgodnie ze "standardami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa produktów" oliwa ze wskazanej partii została wycofana ze sprzedaży natychmiast po otrzymaniu informacji o przekroczeniu poziomu określonych produktów.

Rzecznik zapewnił, że pozostałe partie oliwy są dostępne w sprzedaży "jako produkty bezpieczne dla kupujących". Klienci, którzy kupili produkt z partii wskazanej przez Inspekcję Sanitarną, mogą zwrócić go do sklepu.

Autor: mb / Źródło: PAP