TVN24 Biznes | Z kraju

"Odmrożenie" sanatoriów coraz bliżej. Wyjazd do uzdrowiska możliwy pod jednym warunkiem

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o wznowieniu turnusów sanatoryjnych
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o wznowieniu turnusów sanatoryjnychTVN24
wideo 2/3
TVN24Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o wznowieniu turnusów sanatoryjnych

Uzdrowiska wznowią działalność od 15 czerwca. Jak podał Narodowy Funduszu Zdrowia, pacjenci czekający na leczenie będą mogli je rozpocząć lub kontynuować, jeśli byli zmuszeni je przerwać z powodu pandemii COVID-19.

Kwestia dotycząca wznowienia działalności przez uzdrowiska pojawiła się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 29 maja 2020 roku. "Do dnia 14 czerwca 2020 r. ustanawia się czasowe ograniczenie wykonywania działalności leczniczej polegające na zaprzestaniu udzielania świadczeń w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego" - czytamy.

Wyjazd do sanatorium

NFZ wskazał w komunikacie, że po "odmrożeniu" leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego w oddziale wojewódzkim skierowania będzie przysługiwać tym pacjentom, którzy:

- mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca - realizacja odbywa się na podstawie tego skierowania,

- mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca,

- musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii (turnus leczniczy trwał poniżej 15 dni).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Test diagnostyczny

Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Testy będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań drive-thru. Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Prezes NFZ Adam Niedzielski wyjaśnił, że "o tym, gdzie wykonać takie badanie, pacjenta poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ".

"Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których osoba oczekująca na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego będzie mogła poddać się badaniu" - poinformował Niedzielski. Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W razie negatywnego wyniku testu uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Szczegółowe informacje i adresy punktów pobrań, w których można wykonać test, dostępne są na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ i pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800-190-590.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości