Salony fryzjerskie znów otwarte. Jak będzie wyglądać wizyta w "nowej rzeczywistości"?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Salony fryzjerskie znów otwarteTVN24
wideo 2/5
TVN24Salony fryzjerskie znów otwarte

Od poniedziałku znów otwarte są salony fryzjerskie. Ze względu na zagrożenie związane z koronawirusem w placówkach wprowadzono szereg środków bezpieczeństwa. Warunkiem jest między innymi zdalne umawianie wizyt, czy zachowanie dystansu między stanowiskami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W związku z otwarciem od poniedziałku salonów fryzjerskich resort rozwoju przygotował wytyczne dla fryzjerów. Zapisano w nich, że: - W salonach obowiązuje zasada: jeden fryzjer z zestawem czystych narzędzi dla jednego klienta. - Wymagane jest też zachowanie 1,5 m odległości między stanowiskami pracy i pracownikami. - Dla bezpieczeństwa klientów fryzjerzy są zobowiązani do noszenia rękawiczek, maseczek, a nawet gogli i przyłbic przy wykonywaniu usług, a także stosowania odzieży ochronnej lub odzieży roboczej. - Fryzjerom zaleca się też codzienny pomiar temperatury ciała przy pomocy termometru bezdotykowego. W przypadku wystąpienia objawów choroby należy natychmiast odsunąć pracownika od pracy. - Wytyczne obligują do przyjmowania jedynie osób zdrowych i niebędących w kwarantannie lub pod nadzorem epidemicznym. - Napoje można serwować wyłącznie w opakowaniach jednorazowych. - Należy również oczyszczać każdą dotykaną powierzchnię kilka razy w ciągu dnia, a meble i wszystkie urządzenia dezynfekować po każdym kliencie. - Resort zobowiązał klientów do umawiania wizyt przez internet lub telefon. - Klient w salonie powinien zachować bezpieczną odległość 1,5 m, mijając się z innymi osobami w salonie oraz nosić jednorazowe maseczki i rękawiczki, oraz dokonywać płatności w sposób bezkontaktowy. - W przypadku niemożności zapewnienia minimum 1,5 m odległości rekomenduje się zainstalowanie ekranów ochronnych (przepierzenia, ścianki) między stanowiskami. Przepierzenia powinny być wykonane z materiału nieprzepuszczającego powietrze, np. plexi skutecznie oddzielającej pracowników. - W salonie nie ma możliwości skorzystania z poczekalni. - Od zakończenia usługi do przyjęcia kolejnego klienta powinno upłynąć tyle czasu, ile wymagane jest przy zastosowaniu danego środka do dezynfekcji

Odmrażanie gospodarki

Pierwszy etap "odmrażania" gospodarki, który zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył otwarcia lasów i parków. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. Ponadto zmieniły się limity osób w sklepach, które zostały uzależnione od powierzchni placówek. Drugi etap "odmrażania" wszedł w życie 4 maja i dotyczył między innymi otwarcia hoteli oraz sklepów w galeriach handlowych.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę szczegóły trzeciego etapu "odmrażania" gospodarki. Zmiany obowiązują od 18 maja i dotyczą między innymi otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz restauracji.

Zgodnie z planami rządu, w czwartym etapie mają zostać otwarte salony masażu i solaria. W tym etapie ujęto także umożliwienie działalności siłowni, klubów fitness, a także kin oraz teatrów.

Autor:mp

Źródło: PAP