Z gabinetu prezydenta do zarządu PZU? Rzecznik rządu: ja tego nie wiem

Z kraju

Bochenek: premier nie prowadzi polityki kadrowej w spółkachtvn24
wideo 2/2

Małgorzata Sadurska jest wciąż szefową Kancelarii Prezydenta. To są rewelacje medialne i trudno mi się do tego odnosić - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek, komentując informacje dotyczące nominacji Sadurskiej na wiceprezesa PZU.

Informację o tym, że obecna szefowa Kancelarii Prezydenta może wejść do zarządu PZU podało w niedzielę Radio Zet. Jak dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do PiS, Sadurska może zostać wiceprezesem PZU. W poniedziałek rzecznik rządu został zapytany przez dziennikarzy, czy może potwierdzić informacje o nominacji Sadurskiej na stanowisko we władzach PZU.

- Spółki Skarbu Państwa mają właściwe sobie organy, które powołują i odwołują poszczególnych członków zarządu. Jest również specjalna rada do spraw spółek z udziałem Skarbu 
Państwa, która opiniuje poszczególne kandydatury do poszczególnych organów. To od ich decyzji zależy to, czy dana osoba zostanie powołana czy nie. Ja tego nie wiem - mówił. - Małgorzata Sadurska jest wciąż szefową Kancelarii Prezydenta. To są rewelacje medialne i trudno mi się do tego odnosić - dodał.

"To nie są kompetencje premier"

Dopytywany o opinię premier Beaty Szydło na temat kandydatury Sadurskiej na stanowisko wiceprezes PZU oraz jej kompetencji do zasiadania w tej spółce, Bochenek zaznaczył, że "pani premier nie prowadzi polityki kadrowej w spółkach". - To byłoby niezgodne z prawem; są odpowiednie organy, są rady nadzorcze, są walne zgromadzenia, które wybierają rady nadzorcze. Rady nadzorcze też delegują określone osoby do zarządów, jest rada do spraw spółek, która opiniuje kandydatury poszczególnych osób, które są przymierzane do poszczególnych podmiotów i tutaj trudno, żeby pani premier Beata Szydło decydowała, kto w jakiej spółce będzie zasiadał. Podmiotów jest kilkaset, jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa państwowe - mówił rzecznik rządu.

Dodał, że premier Szydło "prowadzi politykę kadrową w polskim rządzie". Na uwagę jednego z dziennikarzy, że PZU podlega obecnie "całkowitemu nadzorowi" szefowej rządu i to ona jest tu osobą decyzyjną, odpowiedział: "Ale pani premier Beata Szydło nie podejmuje decyzji co do tego, kto będzie zasiadał w organach spółek; nie ma takich kompetencji".

Nadzór nad spółkami

W związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa od stycznia weszła w życie ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Na mocy ustawy wykonywanie praw z akcji Skarbu Państwa powierzono premierowi, który może przekazać realizację tych uprawnień np. innemu członkowi Rady Ministrów, pełnomocnikowi rządu. Pod koniec kwietnia premier poinformowała, że pełni nadzór nad spółką Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Szefowa rządu powiedziała wówczas, że skorzystała ze swoich uprawnień i uznała, że "dla dobra funkcjonowania spółki to będzie korzystne i taka decyzja została podjęta". Bochenek pytany w poniedziałek, czy jeśli obecna szefowa Kancelarii Prezydenta trafi do zarządu PZU, taka decyzja spotka się z aprobatą szefowej rządu, odpowiedział, że nie da się wciągnąć w taką dyskusję.

- Pani premier nie ma wpływu na to, kto jest powoływany w poszczególnych spółkach Skarbu Państwa - powtórzył rzecznik rządu.

Propozycja pracy

W odpowiedzi na uwagę dziennikarza, który ocenił, że ewentualne powołanie Sadurskiej na wiceprezesa PZU przypominać może wybór Igora Ostachowicza - znajomego ówczesnego premiera Donalda Tuska - do zarządu Orlenu, która to decyzja była krytykowana przez polityków PiS, w tym m.in. przez obecną szefową kancelarii premiera Beatę Kempę, Bochenek zaznaczył, że nie lubi dywagować. - Póki co, ja nie słyszałem publicznej wypowiedzi pani minister Sadurskiej, jakoby miała się wybierać do PZU. W związku z tym ciężko mi to komentować, czy w ogóle złoży takową aplikację i ma taki zamiar. Proszę najpierw zapytać panią minister Sadurską, czy w ogóle ma chęć na pracę w takim, czy innym przedsiębiorstwie, a dopiero później będziemy mogli komentować, czy rzeczywiście taka decyzja może zapaść, czy też nie - mówił. Rzecznik rządu był też pytany, czy ma wiedzę o tym, czy szefowa Kancelarii Prezydenta dostała propozycję pracy w PZU. - Ja nie wiem, czy pani minister Sadurska ma takie plany, są takie głosy medialne, natomiast nie wiem, czy taką wolę przejawia sama pani minister - odpowiedział.

Zmiany w PZU

- Proszę wybaczyć, ale ja naprawdę nie analizuję pewnych planów co do kariery i rozwoju zawodowego poszczególnych osób. Pragnę przypomnieć, że pani minister Sadurska nie jest pracownikiem kancelarii premiera, tylko kancelarii prezydenta; dlatego, jeżeli macie państwo jakieś pytania, to proszę skierować pytania w tej sprawie właśnie do kancelarii prezydenta - stwierdził Bochenek. Według informacji PAP powołanie Sadurskiej do władz PZU może nastąpić już w tym tygodniu. Rozmówcy PAP przypomnieli, że kilka dni temu z funkcji wiceprezesa PZU zrezygnował b. poseł PiS Andrzej Jaworski, w związku z tym Sadurska może zająć jego miejsce w zarządzie spółki. PZU informowała w komunikacie z 29 maja, że przyczyną rezygnacji Jaworskiego "jest realizacja zadań nakreślonych w czasie powołania na Członka Zarządu PZU SA w dniu 13 maja 2016 roku".

Autor: tol/ms / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Michał Józefaciuk / Senat Rzeczypospolitej Polskiej