Duża sieć handlowa pod ochroną. "Realna perspektywa normalnego funkcjonowania"

Z kraju

Wiceminister Szwed o tym, co się zmieni w zakazie handlu w niedzieleTVN24 BiS
wideo 2/3

Sąd zatwierdził wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego sieci Piotr i Paweł - poinformowała spółka w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej. "W ocenie zarządu wniosek ten daje realną perspektywę na normalne funkcjonowanie i rozwój firmy w przyszłości, w tym bieżące regulowanie zobowiązań" - poinformowano.

Postanowienie w tej sprawie sąd wydał w środę. Postępowanie sanacyjne oznacza, że sieć przez rok będzie chroniona przed wierzycielami, ale musi na bieżąco spłacać aktualne zobowiązania.

"Jest to jedno z narzędzi do realizacji planu restrukturyzacji, którego nadrzędnym celem jest utrzymanie pełnych zdolności operacyjnych firmy, a przede zabezpieczenie należności wszystkich interesariuszy tj. między innymi dostawców, właścicieli nieruchomości, franczyzobiorców, instytucji finansowych i pracowników" - czytamy w komunikacie na stronie.

Według zarządu sieci "wniosek ten daje realną perspektywę na normalne funkcjonowanie i rozwój firmy w przyszłości, w tym bieżące regulowanie zobowiązań".

Wdrażany plan zakłada ponadto - jak wskazano - prowadzenie rozmów dotyczących przejęcia aktywów spółki, negocjacji z bankami, a także poprawy współpracy z kluczowymi dostawcami oraz franczyzobiorcami. "Zarząd jest przekonany, że postępowanie sanacyjne umożliwi osiągniecie wszystkich założonych celów planu restrukturyzacyjnego" - podkreślono w komunikacie.

Trzy scenariusze

Marek Miętka, prezes sieci Piotr i Paweł, w rozmowie z branżowym portalem dlahandlu.pl przyznał, że firma rozważa trzy scenariusze.

- Jednym z nich jest sprzedaż firmy operatorowi branżowemu, ale wtedy musimy wziąć pod uwagę, że sprzedaż trochę potrwa, choćby ze względu na konieczność zaakceptowania transakcji przez UOKiK - powiedział.

Jego zdaniem finalizacja transakcji może potrwać sześć miesięcy.

W połowie czerwca o przejęciu sieci mówił wiceprezes grupy Piotr i Paweł Robert Krzak. Jak mówił, rozmowy są prowadzone z dwoma oferentami, a inwestor miał być wybrany "do końca lipca".

Media informowały wówczas, że potencjalnym inwestorem dla sieci może być Auchan lub Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki.

Z najnowszych informacji wynika, że drugim rozważanym scenariuszem jest "możliwość sprzedaży wybranych lokalizacji (sklepów - red.)". - Wtedy zyskalibyśmy gotówkę i czas potrzebny na wdrożenie procesu restrukturyzacji - dodał Miętka w rozmowie z dlahandlu.pl.

- Trzeci scenariusz to sprzedaż firmy instytucji finansowej, które także znajdują się wśród naszych partnerów rozmów. Dla nas ten scenariusz byłby najlepszy, bo zachowalibyśmy brand i pozycję na rynku, która jest wyjątkowa - tłumaczył prezes sieci.

Wnioski o upadłość

Sieć Piotr i Paweł złożyła wniosek o ogłoszenie sanacji na początku września br. Była to odpowiedź firmy na pojawiające się wnioski o ogłoszenie upadłości, które składali dostawcy sieci (postępowanie sanacyjne wstrzymuje możliwość ogłoszenia upadłości).

Zgodnie z ustaleniami branżowego portalu wiadomoscihandlowe.pl, 10 września w sądzie znalazło się pięć wniosków: cztery dotyczące Piotr i Paweł S.A oraz jedno dotyczące Grupy Kapitałowej Piotr i Paweł.

Ogólnopolska sieć handlowa Piotr i Paweł działa od 1990 roku. Obecnie liczy około 140 sklepów. Współtwórcami firmy byli bracia Piotr i Paweł Wosiowie.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl, wiadomoscihandlowe.pl, dalhandlu.pl

Źródło zdjęcia głównego: piotripawel.pl