Sąd ogłosił upadłość najstarszej polskiej sieci marketów

Z kraju


Pierwsza w Polsce sieci supermarketów do likwidacji. Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość MarcPolu i wezwał wierzycieli spółki do zgłaszania swoich wierzytelności. Postanowienie sądu jest nieprawomocne.

Sąd ogłosił upadłość MarcPolu 6 czerwca. Postępowanie upadłościowe będzie się toczyło przed Sądem Rejonowym w Warszawie (Wydział Gospodarczy). Sąd wyznaczył sędziego komisarza oraz syndyka.

Wezwał też wierzycieli spółki do zgłoszenia swych wierzytelności w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Powolny upadek

Sieć boryka się z problemami już od dłuższego czasu. Z 60 placówek MarcPolu, które działały na początku bieżącego roku, zakupy można teraz robić tylko w mniej niż 30. Pod koniec maja zamknięto placówki m.in w Grodzisku Mazowieckim, Podkowie Leśnej, Łomiankach, Ciechanowie, Żyrardowie i przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Znaczące jest zaprzestanie działalności zwłaszcza w tej ostatniej lokalizacji, bo właśnie tam MarcPol uruchomił pierwszy prywatny sklep dewizowo-złotowy w Polsce z możliwością wymiany walut, który konkurował z Pewexem i Baltoną. Niemal codziennie pojawiają się informacje o kolejnych zamkniętych sklepach. 9 maja do Sądu Gospodarczego w Warszawie wpłynęły cztery wnioski o upadłość MarcPolu. Dzień później sąd zabezpieczył majątek spółki poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Następnie w jego miejsce sąd powołał zarządcę przymusowego.

20 maja portal tvnwarszawa.pl informował, że MarcPol, wynajmujący od miasta Halę Gwardii zalega z czynszem za kilka miesięcy. Na dzień 30 kwietnia dług wynosił prawie 800 tys. zł. - Umowa najmu wygasła w dniu 4 maja. MarcPol został wezwany do opróżnienia lokalu i do spłaty zaległości pod rygorem bezzwłocznego skierowania sprawy na drogę sądową - mówił rzecznik urzędu dzielnicy Warszawa Śródmieście.

5 kwietnia Marek Mikuśkiewicz, główny udziałowiec spółki MarcPol, sprzedał posiadany pakiet większościowy firmie KT System. Spółka nabyła 60 proc. udziałów.

MarcPol działa na rynku handlu detalicznego od ponad 28 lat. Na początku lat 90. firma stała się jedną z największych sieci sprzedaży zbudowaną w całości na polskim kapitale.

Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl