Przegląd prasy: Koniec prymatu w eksporcie jabłek. Przez rosyjskie embargo

Z kraju

sxc.huPolska spadła na trzecie miejsce wśród światowych eksporterów

Spadliśmy na trzecie miejsce wśród światowych eksporterów. O powrót na pozycję lidera będzie trudno - donosi "Rzeczpospolita".

Największym eksporterem jabłek na świecie Polska została w sezonie 2012/2013. Po dwóch latach na szczycie wyprzedziły nas Włochy i Stany Zjednoczone - podają Eurostat oraz Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

Wpływ embarga

W roku 2014/2015 eksport naszych jabłek zmalał o 18 proc. We znaki dało się nam głównie embargo, które Rosja wprowadziła na unijne owoce w sierpniu 2014 r. - Eksport naszych jabłek do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw i Unii Europejskiej rośnie, ale jeszcze długo nowe rynki nie będą w stanie zrekompensować utraty Rosji - uważa Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W sezonie 2015/2016 - pomimo spadku produkcji - Włosi mogą ponownie wyeksportować ok. 1 mln ton jabłek. USA tylko w I kwartale sezonu 2015/2016 zwiększyły eksport jabłek o 35 proc. rok do roku - podaje USDA. Do ścisłej czołówki prawdopodobnie wrócą Chiny, które w sezonie 2015/2016 mogą zwiększyć eksport do 900 tys. ton. Jeżeli tak się stanie, Polsce grozi spadek na czwarte miejsce.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu