Przegląd prasy. Biegli sądowi zbyt często mylą się w opiniach

Z kraju

pixabay.com | succoOpracowanie powstało na podstawie badania (trwającego rok – do sierpnia 2015 r.), w którym przepytano naukowców i prawników

Według raportu Fundacji Forensic Watch na temat kompetencji biegłych sądowych największym problemem są dziś błędy merytoryczne, a przez nie słaba jakość opinii - pisze "Rzeczpospolita".

Problem z opiniami i ekspertami je wystawiającymi rzutuje na cały wymiar sprawiedliwości – podkreśla Paweł Rybicki, współautor opracowania.

Jakie problemy?

Merytoryczne błędy w opiniach, za długi czas ich przygotowywania, nie najlepsze kwalifikacje biegłych czy niejasność opisów metodyki badawczej są powodem opieszałości wymiaru sprawiedliwości – wynika z raportu. Opracowanie powstało na podstawie badania (trwającego rok – do sierpnia 2015 r.), w którym przepytano naukowców i prawników. Zebrano też rekomendacje, co zrobić, by było lepiej. Wśród wielu propozycji prawników jest m.in. wprowadzenie ogólnopolskiej listy biegłych, by umożliwić przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości z całego kraju dostęp do danych osób gotowych pełnić funkcję biegłego, czy ustalenie listy dyscyplin i specjalności biegłych (dziś panuje w nich chaos terminologiczny).

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com | succo