Przegląd prasy: Ministerstwo Finansów chce na siłę uszczęśliwić podatników

Z kraju

Skiba o uszczelnianiu podatkówTVN24 BiS
wideo 2/4

Ministerstwo Finansów cofa się o krok w sprawie utworzenia urzędu Rzecznika Praw Podatnika. Proponuje wybieranie go w konkursie - poinformował w poniedziałek "Puls Biznesu". Według gazety, resort "chce na siłę uszczęśliwić podatników".

Jak podała gazeta zmasowana krytyka projektu ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika (RPP) skłoniła resort finansów do niewielkich ustępstw, które mają ten kontrowersyjny pomysł utrzymać na powierzchni.

Rzecznik Praw Podatnika

"Z najnowszej jego wersji wynika, że RPP nie byłby wskazywany przez ministra finansów, jak pierwotnie zakładano, lecz wyłaniany w drodze otwartego naboru. Zwycięzców konkursu ma być dwóch. Spośród nich ostatecznego kandydata wybierze minister i zarekomenduje premierowi" - czytamy w "Pulsie Biznesu". Zgodnie z doniesieniami gazety w konkursach mają też być wybierani zastępcy rzecznika podatnika. Według "Pulsu Biznesu" trudniej będzie skrócić 6-letnią kadencję RPP. Zaznaczono, że nowy projekt nie zwiększa jednak uprawnień rzecznika.

Zdaniem Łukasza Czucharskiego, eksperta podatkowego Pracodawców RP, zmiany w projekcie nie są przełomowe. - Owszem można je ocenić pozytywnie, bo rzecznik podatników powinien być wyłaniany w konkursie i nie może być dowolnie odwoływany. Jednak RPP ciągle nie ma konkretnych uprawnień, które pozwoliłyby mu naprawdę pomagać podatnikom w ich sporach z organami skarbowymi - powiedział w rozmowie z gazetą.

Zdecydowana większość organizacji biznesowych nie widzi konieczności powołania RPP. Inaczej uważa Konfederacja Lewiatan.

"Popieramy propozycję utworzenia RPP. Podatnicy mają tak wiele sporów z fiskusem, że jego pomoc może być przydatna" - powiedział w rozmowie z "PB" Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz rady podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Jak wynika ze strony Rządowego Centrum Legislacji, obecnie projekt znajduje się na etapie opiniowania.

Jakie kompetencje?

Ministerstwo Finansów zaproponowało, by do zadań Rzecznika należało między innymi: opiniowanie projektów aktów normatywnych z zakresu prawa podatkowego; promowanie mediacji między podatnikami a organami podatkowymi. Ponadto współdziałanie ze stowarzyszeniami, samorządami zawodowymi, ruchami obywatelskimi, innymi dobrowolnymi zrzeszeniami i fundacjami, organizacjami reprezentującymi podatników oraz z zagranicznymi i międzynarodowymi organami i organizacjami działającymi na rzecz ochrony praw podatnika, zajmującymi się monitoringiem jakości prawa podatkowego i kierunkami jego reform.

Podjęcie czynności przez Rzecznika będzie następowało z urzędu lub na wniosek.

Rzecznik ma realizować zadania poprzez Biuro Rzecznika Praw Podatnika, będzie też miał 16 zastępców w terenie i 32 przedstawicieli terenowych.

Oszacowano, że w 2020 roku wydatki budżetu państwa z tytułu utworzenia instytucji Rzecznika Praw Podatnika wyniosą około 20,9 mln zł.

W projekcie podano, że ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP, Puls Biznesu, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock