Rząd przedstawia reformę służby zdrowia. Zlikwiduje NFZ

Z kraju

tvn24Rząd zapowiada likwidację NFZ i wzrost nakładów na ochronę zdrowia

NFZ ma od 2018 r. zostać zastąpiony systemem administrowanym przez ministra zdrowia i wojewódzkie urzędy zdrowia. Ministerstwo Zdrowia planuje też wzrost nakładów na ochronę zdrowia - poinformował szef resortu Konstanty Radziwiłł.

Minister Radziwiłł podkreślił, że wszystkie zmiany muszą być dobrze skonsultowane, więc "terminy, jeśli chodzi o prace nad projektami ustaw, mogą się zmienić".

Sprecyzował, że jeśli chodzi o zastąpienie Narodowego Funduszu Zdrowia - "do pewnego stopnia państwa w państwie, systemem administrowanym przez struktury ministra zdrowia i wojewódzkich urzędów zdrowia" nastąpi to od stycznia 2018 r.

Nowy urząd zdrowia

Nowe rozwiązanie oparte będzie o budżetowe finansowania z państwowego funduszu celowego. Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzony zostanie Urząd Zdrowia Publicznego. - Projektujemy również, aby wzrost nakładów na ochronę zdrowia, o którym mówiłem rozpoczął się od 2018 r., a skończył w 2025 r. - powiedział Radziwiłł. Poinformował również, że rozwiązania dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej wejdą w życie już w połowie przyszłego roku - 2017.

- Od 1 lipca 2017 r. mamy nadzieję wprowadzenia nowych zasad kontraktowania. Przypominam, że obecne są aneksowane właśnie do połowy przyszłego roku - dodał.

Szpitale według kategorii

Efektem zmian w służbie zdrowia będzie zbudowanie sieci szpitali o różnych poziomach referencyjnych: od szpitali pierwszej kategorii takich jak małe szpitale powiatowe, poprzez szpitale ponadpowiatowe, aż po szpitale wojewódzkie i kliniczne.

- Niezależnie od tego będziemy budżetować szpitale specjalistyczne w obszarze pediatrii i onkologii, a także działanie instytutów medycznych - powiedział minister. Kategorie szpitali będą odpowiadać zakresom świadczeń, które zagwarantuje budżet szpitalom w postaci powierzenia określonych kwot. Dofinansowanie będzie oparte na historycznych budżetach z poprzednich lat. Szpital odpowiedniej kategorii będzie miał gwarancję uzyskania kontraktu na określony zakres świadczeń pod warunkiem zapewnienia także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Radziwiłł wyjaśnił, że w praktyce z prawie 30 mld zł przeznaczanych obecnie na świadczenia szpitalne i AOS ok. 78 proc. będzie przekazywanych placówkom na zasadzie ryczałtowej, a tylko 22 proc. poprzez konkursy.

Autor: tol//ms / Źródło: PAP, TVN24