Wiadomo, kiedy zostanie przyjęty Plan Morawieckiego

Z kraju

Plan Morawieckiego w swych założeniach ma wyznaczać średniookresowe kierunki rozwoju Polski

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) zostanie przyjęta nie na najbliższym, ale na kolejnym posiedzeniu rządu, ze względu na zaplanowaną na wtorek wizytę w Warszawie kanclerz Niemiec Angeli Merkel - poinformowała w poniedziałek premier Beata Szydło.

- Dokument będzie przyjęty na kolejnym posiedzeniu rządu, dlatego że jutro jest wizyta kanclerz Angeli Merkel. Odbędzie się posiedzenie rządu, ale będzie krótko. A ja chciałabym również (...) po przyjęciu przez rząd, na konferencji prasowej, przedstawić ten projekt, te założenia - mówiła.

Dyskusja a nie spór

Szefowa rządu odpowiadając na pytanie, czy jest spór między resortami rozwoju a środowiska dotyczący wykorzystania energetyki jądrowej, wskazała, że Strategia nie została przyjęta na poprzednim posiedzeniu rządu, gdyż doszło do wielu dyskusji na temat poprawek, m.in. tej dotyczącej energii. - Bardziej nawet niż ministerstwo ochrony środowiska było zaangażowane Ministerstwo Energii, ale (...) wypracowały wspólne stanowisko. Ta poprawka została wniesiona do Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i te uwagi, które się pojawiały, zostały w tej chwili już wprowadzone do tego dokumentu - powiedziała Szydło. Występujący obok premier minister środowiska Jan Szyszko zapewnił, że nie ma żadnego sporu między nim a wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim. - Obaj uważamy, że powinien nastąpić rozwój polskiej fizyki jądrowej jako nauki. Wszelkiego rodzaju inwestycje będą podjęte w zależności od potrzeb, a to wymaga analiz gospodarczych i takie zostaną podjęte - zapewnił. - Osobiście uważam, że fizyka jądrowa ma ogromną przyszłość - podkreślił.

Są poprawki

Z kolei wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński mówił dziś w Warszawie, że wszystkie wątpliwości dotyczące Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zostały wyjaśnione. - W zeszłym tygodniu wszystkie wątpliwości dotyczące strategii zostały rozwiązane. Na tej bazie przygotowaliśmy nowy tekst - poinformował wiceszef MR. Pytany, czy prawdą jest, że tematem sporu między resortami była energetyka jądrowa, odpowiedział: "to była kwestia doprecyzowania sformułowań, by wszystkie ministerstwa - energii, rozwoju, środowiska - były zadowolone". Premier Beata Szydło w środę przekazała, że zgłosiła kilka zastrzeżeń do Strategii, bo - jak powiedziała - nie spełniła ona do końca jej oczekiwań. Podkreśliła, że to najważniejsza strategia PiS i musi być perfekcyjna.

Plan Morawieckiego

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to strategiczny rządowy dokument, który opisuje i precyzuje tzw. plan Morawieckiego. Plan Morawieckiego w swych założeniach ma wyznaczać średniookresowe kierunki rozwoju Polski. Zakłada m.in., że w roku 2030 dochód rozporządzalny brutto w Polsce ma być zbliżony do poziomu średniej UE, a do 2020 r. ma wynosić 80 proc. średniej. Przewiduje ponadto zrównoważony i odpowiedzialny rozwój, także obszarów wiejskich i mniejszych miast, w miejscu dotychczasowej koncentracji na metropoliach, skupiających większość inwestycji. Kluczowym czynnikiem w całej Strategii jest innowacyjność, także w kontekście reindustrializacji.

Co z planem Morawieckiego? Zobacz materiał "Faktów" TVN:

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Raporty: