Z kraju

Projekt budżetu na przyszły rok. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Z kraju

[object Object]
Premier Beata Szydło o założeniach budżetu na 2018 roktvn24
wideo 2/4

Wstępny projekt budżetu na 2018 rok został przyjęty i przesłany do konsultacji społecznych, jest to budżet prorozwojowy - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. Poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych założeń projektu.

- To jest projekt wstępny, kierowany do konsultacji społecznych. Zostały w nim ujęte wszystkie najważniejsze programy, projekty realizowane przez rząd - powiedziała premier Szydło. Zapewniła, że projekt przewiduje pełne finansowanie programu 500 plus, ale również środki, które będą przeznaczone w Krajowym Zasobie Nieruchomości na realizację programu Mieszkanie plus. - To są oczywiście środki, które pozwolą nam na zagwarantowanie podwyżek dla nauczycieli po wprowadzonej reformie, to są środki, które są przeznaczone na modernizację służb mundurowych i oczywiście na rozwój polskiej armii, zgodnie z tymi zaleceniami, założeniami, które my, jako członkowie NATO musimy stosować i do czego się zobowiązaliśmy - powiedziała.

Rząd musi przyjąć projekt budżetu do 30 września i ostatecznie przesłać go do parlamentu.

1. Dochody, wydatki i deficyt

W komunikacie resortu finansów wyjaśniono, że w projekcie budżetu państwa na 2018 rok zaplanowano dochody w wysokości 355,7 mld zł, wydatki budżetu państwa w wysokości 397,2 mld zł. Deficyt budżetu państwa zaplanowano w kwocie nie większej niż 41,5 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) przyjęto na poziomie 2,7 proc. PKB.

2. O ile urośnie gospodarka

Resort finansów podkreślił, że głównym celem prowadzonej polityki budżetowej pozostaje wspieranie solidarnościowej polityki społecznej i wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności finansów publicznych. Założono, że PKB wzrośnie w ujęciu realnym o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc.

3. Wyższe płace

Ponadto, rząd zakłada wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent w wysokości 6,3 proc. oraz wzrostu spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym o 5,9 proc.

4. Wydatki na emerytury i renty

Zgodnie z założeniami, wydatki na emerytury i renty zwiększą się o około 19 mld zł, z czego ponad 9 mld zł wynika z obniżenia wieku emerytalnego.

5. Cele społeczne

Wicepremier, minister rozwoju finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział również znaczny wzrost wydatków na cele społeczne w 2018 roku.

"W projekcie budżetu przewidziany jest znaczny wzrost finansowania celów społecznych, takich jak program Rodzina 500 plus, na który przeznaczone zostanie blisko 25 mld zł" - powiedział cytowany w komunikacie resortu.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości