Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej. O 70 zł

Z kraju

ShutterstockW tym roku płaca minimalna wynosi 1850 zł

- Propozycję ustalenia płacy minimalnej w 2017 r. na poziomie 1920 zł przekaże rząd Radzie Dialogu Społecznego - poinformował w piątek PAP minister Henryk Kowalczyk po piątkowym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów. Sprawą musi się jeszcze zająć sama Rada Ministrów.

- 1920 zł - taką propozycję płacy minimalnej skieruje rząd do Rady Dialogu Społecznego - powiedział PAP minister Kowalczyk. Stanowiskiem w tej sprawie rząd powinien się zająć na najbliższe posiedzeniu - we wtorek. W tym roku płaca minimalna wynosi 1850 zł. Związki zawodowe i organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego nie porozumiały się wcześniej co do wspólnej propozycji przyszłorocznej płacy minimalnej. Teraz rząd przedstawi Radzie swoją propozycję, która będzie negocjowana. Rząd ma czas na wydanie rozporządzenia w sprawie płacy minimalnej na 2017 r. do 15 lipca.

Wachlarz propozycji

Trzy centrale związkowe 19 maja przyjęły wspólne stanowisko w sprawie wskaźników wzrostu wynagrodzeń w 2017 r. i minimalnej płacy. Zgodnie z nim wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. miałby wynieść nie mniej niż 6,5 proc. - czyli do 1970,25 gr. Pracodawcy nie uzgodnili wspólnego stanowiska, zaproponowali ustawowy wzrost płacy minimalnej - o 12 zł, czyli do kwoty 1862 zł. Konfederacja Lewiatan proponuje z kolei 1900 zł. Jeśli po przedstawieniu RDS propozycji rządu strony podczas negocjacji nie dojdą do wspólnego stanowiska, rząd ustali płacę minimalną na przyjętym w piątek poziomie.

Płaca minimalna przy umowie o pracę czy zlecenia? Co nam się opłaca bardziej?

Płaca minimalna przy umowie o pracę czy zlecenia? Co nam się opłaca bardziej?

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock