Z kraju

Rząd ma program dla Śląska. Kopacz: znów będzie motorem polskiej gospodarki

Z kraju

"Obiecałam, dotrzymałam słowa". Rząd przyjął program "Śląsk 2.0"
tvn24"Obiecałam, dotrzymałam słowa". Rząd przyjął program "Śląsk 2.0"

Ulga w akcyzie dla przedsiębiorstw energochłonnych oraz zwolnienie ich z finansowania OZE, zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych - to elementy programu dla Śląska, zaprezentowanego we wtorek przez sekretarza stanu w KPRM Jakuba Jaworowskiego.

Rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach pracuje nad Programem wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej.

- Ten program ma być kołem zamachowym dla śląskiego górnictwa, przedsiębiorczości i szansą dla śląskiej młodzieży. To jest bardzo konkretny plan. Stawiamy na polski przemysł i polską przedsiębiorczość – powiedziała we wtorek premier Ewa Kopacz.

Podkreśliła, że kiedy w styczniu była na Śląsku, by rozwiązać problemy kopalni, obiecała taki program i teraz dotrzymuje słowa.

Ulga w akcyzie

- Chcemy wspierać konkurencyjność gospodarki regionu. W tym celu zwolniliśmy już przemysł energochłonny z obciążeń związanych z finansowaniem odnawialnych źródeł energii, co daje tym przemysłom łącznie 450 mln zł - mówił minister na posiedzeniu rządu, które odbywa się w Katowicach. Powiedział, że kolejne działanie w tym obszarze to ulga w akcyzie dla tych samych energochłonnych przedsiębiorstw, co powinno przynieść im dodatkowe od 450 do 600 mln zł.

- Dzięki temu przedsiębiorstwa takie jak huty będą mogły zwiększać produkcję. Wzrost produkcji stali o 1 mln ton, także wzrost zapotrzebowania na węgiel od 500 tys. ton 700 tys. ton. Tym działaniem wesprzemy jednocześnie przemysł energochłonny, jak hutnictwo, a także pomożemy polskiemu górnictwu - powiedział Jaworowski. Zaznaczył, że jest to element walki z nieuczciwą konkurencją z krajów, które "nie dbają o prawa pracownicze, nie dbają o środowisko naturalne". - O wszytko to, co do czego w ramach UE jesteśmy zobowiązani - dodał.

Zgazować węgiel

Kolejne punkt programu to - jak mówił Jaworowski - zwiększenie inwestycji, głównie na infrastrukturę, przede wszystkim realizowanych ze środków z UE. Mają one być wykorzystane na drogę S1 oraz odcinek drogi S-69 i odcinek autostrady A1 na odcinku Pyrzowice-Częstochowa, a także Częstochowa-Tuszyn. Zapowiedział też inwestycje w infrastrukturę kolejową za 9 mld zł oraz przeniesienie siedziby spółki PKP Cargo do Katowic. Jeśli zaś chodzi o inwestycje ze środków krajowych - zapowiedział powołanie w lipcu trzech funduszy przez BGK i PIR: inwestycji samorządowych - dysponujący kwotą 600 mln zł, funduszu inwestycji infrastrukturalnych - z 4,4 mld zł oraz funduszu wspierającego inwestycje polskich przedsiębiorstw - z 1,5 mld zł. Kolejny punkt programu to inwestycje strategiczne. Jaworowski zapowiedział m.in. stworzenie zakładów napowierzchniowego zgazowania węgla; inwestycję ma realizować Grupa Azoty.

Pierwsze w najnowszej historii

Ewa Kopacz podkreśliła, że program „bierze się z ogromnego szacunku rządu dla tego regionu”. - Chcę, żeby każdy region był częścią tej wspaniałej mozaiki jaką jest nasza Rzeczpospolita. Śląsk i Zagłębie były niegdyś motorem polskiej gospodarki i tak będzie znowu teraz – dzięki temu programowi - powiedziała. - Program się uda, bo wiem że mieszkańcy Śląska i Zagłębia to ludzie bardzo pracowici, przedsiębiorczy i niebojący się wyzwań. Stawiamy na polski przemysł, polską przedsiębiorczość – podkreśliła. Premier Ewa Kopacz przypomniała, że wtorkowe posiedzenie rządu w Katowicach jest pierwszym w najnowszej historii Polski poza stałą siedzibą rządu.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości