Polska pożyczy Ukrainie nawet 100 mln euro

Z kraju


Rada Ministrów podjęła w poniedziałek uchwalę o udzielaniu Ukrainie kredytu rządowego w wysokości do 100 mln euro - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister finansów Mateusz Szczurek. Umowa w tej sprawie będzie podpisana w najbliższą środę - dodał.

Szczurek wyjaśnił, że jest to kredyt obiecany przez premier Ewę Kopacz w Kijowie na początku tego roku, przeznaczony na sfinansowanie towarów i usług z Polski na Ukrainę.

- Ustaliliśmy ze stroną ukraińską, że będzie on przeznaczony na sfinansowanie modernizacji infrastruktury drogowej granic oraz budowę przejść granicznych polsko-ukraińskich - powiedział minister.

Ma być łatwiej

Jak mówił, w ten sposób Ukraina będzie łączona z Polską i z Europą, będzie wspierany tym samym przepływ towarów i usług, a także ludzi. - Zasady tego kredytu polegają na tym, że przynajmniej 60 proc. towarów musi być dostarczane przez polskie firmy. Ale chodzi nie tylko o wspieranie polskich firm, ale także wspieranie Ukrainy - politycznie, gospodarczo, bo jest to w naszym interesie - podkreślił szef resortu finansów. Wszystkie projekty w ramach kredytu będą realizowane przez polskich eksporterów. Wynegocjowane warunki finansowe kredytu dla Ukrainy są preferencyjne w porównaniu do kredytów rynkowych i zapewniają 35-proc. poziom dotowania, zgodnie z wymogami określonymi w regulacjach OECD - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Autor: mn / Źródło: PAP