Bat na oszustów podatkowych. Rząd chce karać prawie jak za zabójstwo

Z kraju

TVN24 BiSRząd chce, by za wyłudzenia VAT na wielką skalę groziło nawet 25 lat więzienia

Wprowadzenie do Kodeksu karnego kary 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT na podstawie fikcyjnych faktur, na wielką skalę, czyli o wartości powyżej 5 mln złotych, zakłada projekt nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw przyjęty we wtorek przez rząd.

Projekt zaostrza kary za wystawianie fałszywych faktur. Wprowadza do Kodeksu karnego artykuł, zgodnie z którym kto podrabia lub przerabia fakturę w zakresie wysokości należności publiczno-prawnych albo takiej faktury jako autentycznej używa, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Jeśli wartość takiej faktury lub łączna wartość faktur jest "wielka" (przekracza 1 mln złotych) kara pozbawienia wolności ma być nie krótsza niż trzy lata. Z kolei jeśli fałszywa faktura lub łączna wartość faktur jest większa niż pięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości (5 mln złotych) kara pozbawienia wolności ma być nie krótsza niż lat pięć "albo wynosić 25 lat".

Rząd o propozycji

Jak wyjaśnił rzecznik rządu Rafał Bochenek na konferencji prasowej, "ta sankcja karna (...), która jest przewidziana w tym projekcie, dotyczy tylko najpoważniejszych wyłudzeń podatkowych". Według niego została ona wprowadzona do projektu w związku z tym, że dotychczas "nie było takiego typu czynu zabronionego w polskim Kodeksie karnym" jak fałszowanie faktur. - Uznaliśmy, że należy go spenalizować, po to, aby m.in. unikać tego typu negatywnych społecznie zjawisk, które doprowadzają do tego, że (...) budżet państwa polskiego corocznie traci wiele miliardów złotych, które mogłyby być wykorzystywane z pożytkiem dla społeczeństwa, chociażby na realizację pożądanych społecznie reform - wskazał na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. - Ten projekt doprowadzi do wyrównania szans w działalności gospodarczej, uważamy, że nie może być tak, że jedni płacą uczciwie podatki, a inni ten VAT wyłudzają - przekonywał.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: