Z kraju

Morawiecki: "Polska oazą stabilności politycznej i gospodarczej"

Z kraju


Wzrost gospodarczy w tym i kolejnym roku może delikatnie różnić się od wcześniejszych szacunków. Najważniejsze jest jednak utrzymanie wzrostu na podobnym poziomie oraz dążenie do tego, żeby poprawiała się jego jakość - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

We wtorek w miesięcznej prognozie Ministerstwo Rozwoju obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2016 r. z 3,8 proc. do 3,5 proc. - Wzrost gospodarczy w tym i kolejnym roku może delikatnie różnić się od wcześniejszych szacunków. Najważniejsze jest jednak utrzymanie wzrostu na podobnym poziomie oraz dążenie do tego, żeby poprawiała się jego jakość, czyli to, jak on przekłada się ostatecznie na rozwój naszej gospodarki - powiedział Morawiecki.

Wicepremier powiedział, że szczególnie jest zadowolony z ostatnich danych GUS o wzroście eksportu w czerwcu o 6,4 proc. Jego zdaniem, to właśnie eksport daje solidne fundamenty rozwoju gospodarczego i świadczy o rosnącej sile polskich przedsiębiorstw - dodał.

- Biorąc pod uwagę wielki potencjał wzrostu nie mam większych obaw co do tempa wzrostu jakie ostatecznie osiągniemy - podkreślił.

Prognozy wzrostu PKB

Pytany o to, jakiego trendu spodziewa się w inwestycjach, zaznaczył, że "zarówno na tle Europy jak i całego świata Polska jest oazą spokoju oraz stabilności politycznej i gospodarczej". Jego zdaniem, Polska ma "niesamowity potencjał dalszego wzrostu".

- Jednocześnie dla wzrostu inwestycji w Polsce potrzebna jest mądra polityka ze strony państwa - w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wprowadzamy rozwiązania, które mają zwiększyć inwestycje w naszej gospodarce - zaznaczył wicepremier. W tym kontekście przypomniał o powołaniu Polskiego Funduszu Rozwoju i o uruchomieniu programu Start in Poland. Jego zdaniem, jeśli Polska odpowiednio wykorzysta swoje atuty społeczne i rozwojowe, to największe zagrożenie, jakiego się obawia, może przyjść zza granicy. - O ile u nas wzrost gospodarczy jest pomiędzy 3 a 4 procent to wzrost najważniejszych gospodarek strefy euro balansuje w najlepszym wypadku pomiędzy 0 a 1,5 procent - wskazał.

Konsultacje planu Morawieckiego

Morawiecki pytany o konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, odparł, że potrwają one przez cały sierpień i wrzesień. - Ważne jest, by w konsultacjach wzięło udział jak najwięcej osób, dlatego zaplanowano liczne spotkania branżowo-tematyczne, jak i konferencje adresowane do poszczególnych środowisk, w tym partnerów społeczno-gospodarczych oraz środowisk samorządowych, naukowych i innych. Do 30 września 2016 r. każdy może też zgłosić opinie i sugestie drogą elektroniczną, poprzez formularz dostępny na stronie Ministerstwa Rozwoju. Strategia zostanie przedłożona Radzie Ministrów na jesieni - poinformował wicepremier.

Zobacz rozmowę o polskiej gospodarki z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS (12.08.2016):

Łukasz Kijek o najnowszych danych dotyczących PKBTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Raporty: