Prezes Lotosu zostanie odwołany? Kieruje polskim gigantem od 14 lat

Z kraju


Minister skarbu chce odwołać wieloletniego szefa gdańskiego Lotosu Pawła Olechnowicza - informuje RMF FM. Jako jego następcę wskazuje się posła Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Jaworskiego. W przeszłości prezesa Stoczni Gdańsk.

Przed dwoma tygodniami minęło dokładnie 14 lat od momentu, kiedy Paweł Olechnowicz został prezesem Lotosu. To absolutny rekordzista jeżeli chodzi o szefów dużych spółek należących do Skarbu Państwa. Wraz z prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełło, jest także jedynym, który nie stracił pracy po zmianie władzy.

Jak się jednak okazuje, wkrótce może się to zmienić. Według ustaleń RMF FM, do władz Lotosu od kilku tygodni docierają bowiem informacje o możliwej zmianie Olechnowicza na Jaworskiego.

Choć sam poseł twierdzi, że nikt z nim jeszcze poważnie o tym nie rozmawiał, to przyznaje, że skorzystałby z takiej propozycji.

O odwołaniu Olechnowicza Andrzej Jaworski, szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych mówił już w styczniu. A powodem, który wymienia się najczęściej jest nieudana inwestycja w wadliwą platformę wydobywczą na złożu Yme na Morzu Północnym.

Rozmowy za plecami?

RMF FM donosi ponadto o problemach w relacjach między prezesem a nowym szefem Rady Nadzorczej Lotosu Robertem Pietryszynem, który niedawno za plecami Olechnowicza miał spotykać się ze związkami zawodowymi działającymi w Lotosie.

Podczas tych rozmów miano rozmawiać o strategii, co zdaniem dziennikarzy może świadczyć o zagrożeniu dla Olechnowicza. O Pietryszynie głośno było już w 2014 roku za sprawą jego bliskich relacji z Adamem Hofmanem, ówczesnym rzecznikiem PiS.

Do prokuratury trafiło wówczas zawiadomienie dotyczące nietypowych operacji na kontach Adama Hofmana. Okazało się, że otrzymywał on wielokrotne pożyczki od Pietryszyna na kwotę łączną równą 70 tys. zł. Ostatecznie prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

O Pietryszynie mówi się jednak, że rozdaje karty w państwowych spółkach.

Bogata przeszłość

Paweł Olechnowicz jest absolwentem Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów z zakresu organizacji, ekonomiki i zarządzania przemysłem na Politechnice Gdańskiej.

Posiada także bogate doświadczenie w branży energetycznej.

Pracę zawodową zaczął w 1977 roku w Zakładach Mechanicznych Zamech w Elblągu. W latach 1990-1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd., a w latach 1995-1996 również pełnił stanowisko wiceprezydenta i szefa segmentu energetycznego w ABB Polska.

W przeszłości był także zatrudniony w ABB Ltd. w Zurychu na stanowisku wiceprezesa na Europę Centralną i Wschodnią. W latach 1999-2000 pełnił zaś funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty S.A.

W marca 2002 roku objął funkcję prezesa zarządu Rafinerii Gdańskiej. Później przekształconej w Grupę Lotos.

W rękach państwa

Grupa Lotos jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej. W Grupie Lotos Skarb Państwa ma 53,19 proc. udziałów. Wg informacji z 30.06.2015 ING OFE - 6,35 proc. i pozostali akcjonariusze - 40,46 proc. W skład grupy kapitałowej, poza Grupą LOTOS, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek ze znakiem Lotos. Akcje Grupy LOTOS od czerwca 2005 roku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Kaczyński: Orlen i Lotos powinny uczestniczyć w polityce gospodarczej (15.10.2015):

Kaczyński: Orlen i Lotos powinny uczestniczyć w polityce gospodarczejtvn24

Autor: mb / Źródło: RMF FM, tvn24bis.pl