Plan Morawieckiego do "doprecyzowania". Rząd może go przyjąć "w najbliższym czasie"

Z kraju


Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu omawiała uchwałę ws. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jego wnioskodawcą jest wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

- Ministrowie wskazali na potrzebę doprecyzowania niektórych zapisów. Rząd powinien zająć się nim w najbliższym czasie - powiedział Bochenek.

Co w planie?

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która ujmuje tzw. plan Morawieckiego w ramy rządowego dokumentu zakłada m.in., że w roku 2030 dochód rozporządzalny brutto w Polsce ma być zbliżony do poziomu średniej UE, a do 2020 r. ma wynosić 80 proc. średniej. Strategia zakłada zmianę paradygmatu rozwoju z tzw. polaryzacyjno-dyfuzyjnego na zrównoważony i odpowiedzialny. Przewiduje rozwój inkluzywny, który zapewnia korzyści ze wzrostu gospodarczego dla całego społeczeństwa, a nie tylko dla wybranych grup. Dokument kładzie akcenty na wagę rozwoju obszarów wiejskich oraz małych i średnich miast. Kluczowym czynnikiem w Strategii jest innowacyjność, także w kontekście reindustrializacji.

Plan Morawieckiego. Plusy i minusy:

Plan Morawieckiego. Plusy i minusyTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol//rzw / Źródło: PAP