Rząd zwleka ze stanowiskiem w sprawie Brexitu. "Pojawi się wkrótce"

Z kraju


Stanowisko rządu w sprawie Brexitu pojawi się wkrótce na posiedzeniu Rady Ministrów; musi być jeszcze uzupełnione o pewne przepisy przejściowe dotyczące relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dopytywany, kiedy to się stanie, Bochenek odpowiedział, że w tym momencie jest to ciężko określić. - Myślę, że na pewno wkrótce, bo sprawa jest pilna - ocenił. We wtorek punkt ten został zdjęty z obrad rządu.

Jak zaznaczył Bochenek, jest to "kwestia jeszcze uzupełnienia o kilka dodatkowych zapisów tego dokumentu". - Na pewno taki dokument, takie stanowisko pojawi się na posiedzeniu Rady Ministrów - zapewnił.

Nie chciał jednak powiedzieć, kiedy to dokładnie będzie.

- Ciężko mi w tym momencie określić, kiedy to nastąpi. Myślę, że na pewno wkrótce, bo sprawa jest pilna - zaznaczył.

Udział Polski

Rzecznik rządu podkreślił, że "Brexit to jest fakt, który ma się wkrótce wydarzyć", gdy tylko Wielka Brytania złoży odpowiednie dokumenty we właściwych instytucjach unijnych. Zapewnił, że wówczas Polska chce w procesie negocjacji związanych z kształtem i działaniem UE po Brexicie "aktywnie uczestniczyć i wyartykułować swoje stanowisko". - I taki dokument jest przygotowany. Mamy nadzieję, że on również będzie stanowił element tych wytycznych dla państw członkowskich Unii, które mają dotyczyć właśnie Brexitu i procesu negocjowania wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, ustawiania tych wspólnych relacji między Unią a Wielką Brytanią - powiedział. Bochenek podkreślił, że cały ten proces będzie odbywał się na forum unijnym. - Polska nie jest tu stroną tego procesu; jest w tym sensie, że jest członkiem Unii Europejskiej, natomiast cały proces wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty będzie negocjowany przez odpowiednie instytucje - zaznaczył. - Uważamy również, że prawa Polaków na Wyspach - to jest w stanowisku i taki jest zamysł - a także wszystkich Europejczyków, którzy żyją na Wyspach Brytyjskich, powinny być zagwarantowane. I to jest niejako punkt wyjścia i myślę, że Wielka Brytania także to rozumie, że te kwestie powinny być ukształtowane na zasadzie wzajemności - dodał rzecznik rządu.

Prawa Brytyjczyków

Podkreślił, że według jego wiedzy kilka milionów Brytyjczyków mieszka na co dzień na kontynencie europejskim. - Myślę, że Wielka Brytania będzie również chciała, by ich prawa były w jakiś sposób zagwarantowane prawnie - zaznaczył. - Zależy nam również na tym, by takim organem, taką instytucją, która w dużej mierze będzie nadawała ton tej dyskusji była właśnie Rada Europejska i to ona będzie nadawała ton, kierunki, w których powinien toczyć się proces negocjacyjny dotyczący przyszłości Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii - dodał Bochenek. Jak powiedział, wtedy "to Rada Europejska powinna określać ramy tych negocjacji, a Komisja Europejska powinna się temu podporządkować". Dodał, że "od początku" polski rząd zaznacza, iż państwa członkowskie są dysponentem UE i to one powinny mieć istotny wpływ na temat tego, jak relacje wewnątrz Unii zostaną w przyszłości ukształtowane.

Negocjacje w sprawie Brexitu

Londyn ma rozpocząć proces negocjacji z UE 29 marca. W ciągu dwóch kolejnych dni Rada Europejska chce przygotować projekt wytycznych w tej sprawie dla 27 państw UE. Po przyjęciu wytycznych przez RE, Komisja Europejska ma bezzwłocznie wydać rekomendacje, by rozpocząć rozmowy. Następnie przedstawiciele państw członkowskich podejmą formalną decyzję o otwarciu rokowań, przyjmując mandat do prowadzenia negocjacji dla Komisji Europejskiej.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: