Przegląd prasy. Rząd chce uprawiać marihuanę. "Po co mamy płacić Holandii?"

Z kraju

ShutterstockPolska będzie uprawiać marihuanę?

Ministerstwo Zdrowia myśli o uprawie marihuany do celów medycznych i rozmawia już w tej sprawie z resortem sprawiedliwości. - Po co mamy płacić Holandii, skąd sprowadzamy w ramach importu docelowego susz zawierający kannabinoidy za ok. 10 do 20 tys. zł za miesiąc? Uprawa marihuany w kraju będzie dużo tańsza - przekonuje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Jak powiedział Łanda w "DGP" uprawy konopi indyjskich w Polsce na początku prowadzone byłyby przez instytucje podległe jednemu z ministerstw. - Jednak docelowo to mogłyby być uprawy prywatne, spełniające ustawowe wymagania i podlegające systematycznej i dokładnej kontroli - dodał wiceminister. Marihuana trafiałby do aptek szpitalnych, gdzie sporządzano by preparaty dla pacjentów z padaczką lekooporną. Leki mogłyby być dostępne także w aptekach na receptę i wydawane pacjentom do domu.

- Zakładam, że te leki byłyby refundowane przez państwo - powiedział Łanda.

Niższe koszty

Pytany przez dziennik, dlaczego Polska miałaby uprawiać marihuanę, wiceminister wskazał na koszty.

- A po co mamy płacić Holandii, skąd sprowadzamy w ramach importu docelowego susz zawierający kannabinoidy za ok. 10 do 20 tys. zł za miesiąc? - pytał.

Według niego uprawa marihuany w kraju będzie "dużo tańsza" - Teraz susz konopi indyjskich sprowadzamy dla pacjentów z zagranicy, a minister zdrowia podejmuje decyzje, że potrzebującemu pacjentowi z padaczką lekooporną refundujemy leczenie w ramach importu docelowego - wyjaśniał.

Resort zdrowia rozmawiało już kilkakrotnie w tej sprawie z Ministerstwem Sprawiedliwości. Zdaniem Łandy trzeba teraz przygotować zmiany w ustawie, które pozwolą pacjentom korzystającym z tych preparatów i ich lekarzom mieć pewność, że nie zostaną na nich nałożone kary.

- Oni nie mogą być traktowani tak samo jak posiadacze substancji niedozwolonych. Musimy także jako ministerstwo wypracować sposób dostarczania leków do aptek. Trzeba będzie również doprecyzować nadzór nad produkcją i samymi uprawami. Kiedy zmiany zostaną przygotowane, zajmie się nimi Sejm. A kiedy przejdą pełną ścieżkę legislacyjną, będzie można założyć pierwsze kontrolowane uprawy - powiedział.

Zobacz, co w TVN24 o marihuanie mówił minister zdrowia:

Autor: tol/gry / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock