Rząd planuje obniżyć wymogi dla kierowników urzędów. Jest projekt

Z kraju

Urzędnik bez konkursu. Prezydent podpisał ustawę o służbie cywilnejtvn24
wideo 2/2

Stanowiska kierownicze w urzędach będą mogły obejmować osoby bez wymaganego dotychczas doświadczenia zawodowego - przewiduje projekt rozporządzenia, który pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Do skrócenia wymogów okresu pracy kandydata będzie mogło dojść "w szczególności z uwagi na prowadzoną działalność naukową lub dydaktyczną".

Aby objąć stanowisko w administracj,i często trzeba posiadać niezbędne doświadczenie, czyli odpowiedni okres pracy zawodowej. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów z 2010 roku w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

W uzasadnionych przypadkach, kierownik urzędu może skrócić wymagany czas doświadczenia. Zaznaczono jednak, że takiej możliwości nie ma w przypadku starania się o posadę kierownika urzędu lub jednostki. Ograniczenie dotyczy także niektórych ich zastępców.

Teraz ma to się zmienić.

Obsadzanie stanowisk

We wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt rozporządzenia, którego wnioskodawcą jest szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa.

Zaproponowano, by w uzasadnionych przypadkach, w szczególności z uwagi na prowadzoną działalność naukową lub dydaktyczną, można było skrócić okres pracy zawodowej wymagany od pracownika na danym stanowisku.

"Umożliwi to organom właściwym do obsadzania stanowisk kierowników urządów lub jednostek podjęcie decyzji o obsadzeniu na tym stanowisku osoby, która nie legitymuje się określonym w rozporządzeniu okresem pracy zawodowej" - czytamy w uzasadnieniu.

Podkreślono, że projektowana regulacja dotyczy niewielkiej grupy pracowników, więc nie spowoduje negatywnych skutków dla podmiotów nią objętych ani dodatkowych kosztów po stronie budżetu państwa. Projekt nie będzie kierowany do konsultacji publicznych - wskazano w uzasadnieniu.

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZOBACZ PROJEKT ROZPORZĄDZENIA

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: