TVN24 Biznes | Z kraju

Niepokojące dane z rynku pracy. Lato pod znakiem zwolnień grupowych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danych
Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danychTVN24
wideo 2/5
TVN24Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danych

W lipcu i sierpniu tego roku pracę w ramach zwolnień grupowych mogło stracić dwa razy więcej osób niż rok wcześniej - pisze "Puls Biznesu". Wnioski te opiera na wynikach ankiety z urzędów pracy.

Jak pisze "PB", w ramach ankiety zebrał informacje z 60 różnej wielkości powiatowych urzędów pracy (PUP) z całej Polski - od Suwałk po Jelenią Górę i od Świnoujścia po Chełm.

"Zebrane dane, choć nie zaskakują, mogą niepokoić. Okazuje się bowiem, że skala zwolnień grupowych w najbliższych miesiącach może być dwa razy większa niż rok wcześniej" - czytamy w dzienniku.

W czerwcu - jak twierdzi "Puls Biznesu" - według danych z ankietowanych PUP - pracodawcy zgłosili zwolnienia grupowe obejmujące około 2,2 tys. osób, podobnie jak rok wcześniej.

"Kolejne miesiące przyniosły jednak istotną zmianę. W lipcu i sierpniu do urzędów spłynęły zgłoszenia dotyczące zwolnień grupowych prawie 6 tys. pracowników. Rok wcześniej skala zjawiska była znacznie mniejsza - niespełna 3,5 tys. zatrudnionych" - podaje dziennik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Sieci handlowe

Według "PB" istotną grupę wśród podmiotów, które planują w najbliższym czasie zwolnienia, stanowią sieci handlowe. Gazeta wymienia m.in. Tesco Polska, które planuje rozstać się z 899 pracownikami, spółkę Eurocash (pracę może stracić tysiąc osób) oraz Carrefour Polska (planuje zwolnić 400 pracowników). Wśród firm, które zgłosiły do urzędów pracy plany zwolnień grupowych, są też - według "PB" - Auchan i Sephora.

Fali zwolnień - przypomina dziennik - można spodziewać się również w administracji państwowej (według wstępnych założeń redukcje mogą objąć nawet 20 proc. urzędników).

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła w ubiegłym tygodniu w Radiu Plus, że "na razie nie ma żadnej decyzji administracyjnej związanej z tym, ile osób będzie zwalnianych w administracji". - Zostaliśmy zobowiązani do przeglądu nadzorowanych przez nas urzędów - dodała.

Bezrobocie w Polsce - lipiec 2020PAP

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości