TVN24 Biznes | Z kraju

Wysyp nowych ofert pracy. "Pracodawcy szybko zapomnieli o kryzysie"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24
wideo 2/5
TVN24Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni

Pracodawcy intensywnie poszukują nowych pracowników. Tylko we wrześniu 2021 roku na portalach rekrutacyjnych opublikowano 323 tysięcy nowych ofert pracy – poinformowała firma Grant Thornton. To 22 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Od kilku miesięcy rynek pracy stale przybiera na sile. Od marca 2021 roku roczna dynamika nowych ofert pracy publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych osiąga same dodatnie wyniki. We wrześniu 2021 roku pracodawcy opublikowali 323,4 tys. nowych ofert pracy. To wynik wyższy o 21,5 proc. w porównaniu do września 2020 roku" – napisała firma Grant Thornton w opublikowanym w piątek raporcie.

Rynek pracy wrócił do starych tendencji

Przypomniała, że w kwietniu 2020 roku, czyli tuż po wybuchu pandemii, liczba nowych ofert pracy była o ponad 50 proc. niższa niż w kwietniu 2019 roku. W okresie od czerwca 2020 do stycznia 2021 roku liczba ofert pracy utrzymywała się na poziomie około 20 proc. niższym niż w roku poprzednim.

"Po tym, jak wiosną i latem 2021 roku w polskiej gospodarce zniesione zostały niemal wszystkie istotne ograniczenia związane z walką z koronawirusem, pracodawcy w Polsce szybko zapomnieli o kryzysie i wrócili do znanej nam sprzed pandemii walki o pracownika. Opublikowane we wrześniu 2021 roku 323,4 tys. ofert pracy to wynik nie tylko wyższy niż przed rokiem, ale też o 9 proc. wyższy niż 2019 roku, kiedy opublikowano 297 tys. ofert pracy" – wskazano w publikacji Grant Thornton.

Stopa bezrobocia w sierpniu 2021PAP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Oceniono w niej, że rynek pracy po głębokim załamaniu w 2020 roku nie tylko odrobił straty poczynione pandemią, ale zrobił to wręcz z nadwyżką, tzn. popyt na pracowników w Polsce jest obecnie nawet wyższy niż w 2019 roku, a więc w jednym z najlepszych okresów w historii polskiego rynku pracy.

"Warto zauważyć, że wrześniowy wynik w bieżącym roku jest nawet wyższy niż w lipcu (o 16 tys. ofert) i sierpniu (o 6 tys. ofert). To również potwierdza dynamikę polskiego rynku pracy, bo zwykle wrzesień przynosi wyhamowanie w ofertach pracy, ponieważ kończy się lato i wakacje, a więc wygasa popyt na prace sezonowe w turystyce, gastronomii czy rolnictwie" – stwierdzono w raporcie.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości