Z kraju

To będzie dobry rok na rynku pracy. Co czwarta firma chce zatrudniać

Z kraju

korporacja biurowiec
sxc.huAż 8 na 10 zapytanych firm pozostawi zatrudnienie na obecnym poziomie

Wyjątkowo dobrze zapowiada się ten rok na rynku pracy. Co czwarty pracodawca planuje rekrutację, a o zwolnieniach myśli tylko 6 proc. firm. Ponad jedna czwarta (28 proc.) pracowników obawia się jednak utraty pracy w najbliższym czasie. Strach przed zwolnieniem odczuwa co druga osoba zatrudniona na umowę zlecenie i umowę o dzieło– wynika z trzeciej edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service.

Pomyślnie kształtują się nastroje dotyczące wzrostu płac wśród pracowników. Na wyższe pensje liczy 56 proc. zatrudnionych. Nie wszystkim uda się otrzymać podwyżkę, bo tylko 14 proc. firm ma je w planach. - Za nami 2014 rok i możemy śmiało powiedzieć, że kondycja pol­skiego rynku pracy jest lepsza niż ktokolwiek mógł oczekiwać jeszcze dwanaście miesięcy temu. Na koniec ubiegłego roku stopa bez­robocia była najniższa od 2008 roku - mówi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service.

Jak podkreśla, co ósma firma planuje zwiększyć zatrudnienie. Aż 8 na 10 zapytanych firm pozostawi zatrudnienie na obecnym poziomie. Według niego pozwoli to, na osiągniecie bezrobocia w tym roku na poziomie poniżej 10 proc. Największy „popyt” jest na pracowników niższego i średniego szczebla – odpowiednio 62 proc. i 55 proc. (w 2014 r.: 53 proc. i 52 proc.). - Dostęp do takiej kadry pracowniczej w Polsce jest coraz trudniejszy. Dla wielu firm rozwiązaniem jest większe otwarcie się na kandydatów zza wschodniej granicy chętnych do przyjazdu do Polski i prezentujących niższe oczekiwania płacowe – podkreśla Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service. Dobre prognozy nie przekładają się na nastroje pracowników. Aż 28 proc. zatrudnionych obawia się utraty swojej pracy w ciągu najbliższych dwóch lat. Jest to wynik o 12 punktów procentowych wyższy niż w sierpniu 2014 r. Największe obawy są wśród osób zatrudnionych na umowy zlecenie lub o dzieło (48 proc). Topnieje liczba osób, które twierdzą, że jest w stanie znaleźć pracę w ciągu trzech miesięcy. Odsetek osób, które liczą że uda się i w tym czasie zdobyć zatrudnienie spadł z 55 proc. do 49 proc. Najszybciej ze znalezieniem pracy mają sobie radzić osoby poniżej 35 roku życia. Aż dwie trzecie deklaruje, że jest w stanie znaleźć pracę we wcześniej wymienionym okresie. Podczas poszukiwania pracy Polacy liczą na swoich znajomych (60 proc.) a dopiero później planują przeglądanie ogłoszeń (59 proc.).

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie firmy Work Service. Przeprowadził je instytut Millward Brown. W grupie pracowników badanie zrealizowano na próbie 522 osób pracujących, zaś w grupie pracodawców badanie zrealizowano na próbie 300 firm, po 100 wywiadów dla firm małych, średnich oraz dużych. Badania przeprowadzano w styczniu 2015 r. za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Autor: pp//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości