Zmiany w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy. Zapowiedź minister

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Rau o wyciekach gazociągów: dominujące przekonanie w tym dyskursie sprowadza się do tego, że Rosjanie mogli mieć interes w dokonaniu takiego czynu
Rau o wyciekach gazociągów: dominujące przekonanie w tym dyskursie sprowadza się do tego, że Rosjanie mogli mieć interes w dokonaniu takiego czynuTVN24
wideo 2/2
TVN24Rau o wyciekach gazociągów: dominujące przekonanie w tym dyskursie sprowadza się do tego, że Rosjanie mogli mieć interes w dokonaniu takiego czynu

W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w Polsce, zdecydowaliśmy się na zniesienie ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy – poinformowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister rodziny Marlena Maląg.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek dwa projekty rozporządzeń, które zakładają usunięcie Federacji Rosyjskiej z listy państw, dla których obywateli zezwolenia na pracę wydawane są na zasadach preferencyjnych.

Rynek pracy. Będą ograniczenia dla Rosjan

- W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w naszym kraju, zdecydowaliśmy się na to, by znieść ułatwienia w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy - przekazała w piątek minister Maląg.

W tym celu – jak dodała – rząd chce wprowadzić zmiany w odpowiednich rozporządzeniach.

- Zezwolenia na pracę sezonową na zasadach preferencyjnych nie będą już wydawane obywatelom Rosji. Nie będzie ich też dotyczyć uproszczona procedura oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wyjaśniła szefowa MRiPS.

Zaznaczyła, że obywatele Rosji, którzy już są w Polsce, będą mogli skorzystać z zezwoleń na pracę i z zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w pełnej procedurze, czyli po uzyskaniu informacji od starosty na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy, tak jak obywatele innych państw.

Ograniczenia dla podróżnych

- Przypomnę tylko, że premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy wypracowali wspólne podejście dotyczące możliwości podróżowania dla obywateli Rosji - wskazała minister Maląg.

- Efektem tego są przepisy wprowadzone przez MSWiA, w myśl których Rosjanie nie mogą wjechać do Polski przez granicę zewnętrzną w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Ograniczona została także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne - dodała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości