Przegląd prasy: Pracownicy będą rozchwytywani. W których branżach najłatwiej o zatrudnienie?

Z kraju

Praca dla młodych. "Jest absolutnie wszędzie"tvn24bis
wideo 2/3

Niemal dziewięciu na dziesięciu pracodawców w Polsce zamierza w 2018 roku zatrudnić nowych pracowników, a 72 procent firm przygotowuje się do zwiększenia wynagrodzeń - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

Inżyniera, produkcja, logistyka, usługi biznesowe, IT i budownictwo - w tych branżach pracodawcy niemal jednym głosem deklarują plany rekrutacji nowych pracowników w 2018 r. - informuje firma rekrutacyjna Hays Poland w najnowszej edycji raportu "Trendy na rynku pracy", do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Według niego 88 proc. z ponad 2500 ankietowanych firm wchodzi w nowy rok z planami zwiększenia zatrudnienia - czytamy w artykule.

Większe pensje

Jak informuje "Rzeczpospolita" głównym powodem, dla którego pracodawcy poszukują pracowników, jest wynikający z dobrej koniunktury gospodarczej zwiększony popyt na produkty lub usługi firm.

Druga przyczyna to brak potrzebnych kompetencji; tylko 38 proc. badanych pracodawców zapewnia, że posiada zasoby kompetencyjne do realizacji swoich celów biznesowych. Pozostali odczuwają tu braki.

Zdają sobie też sprawę, że nie łatwo będzie je wypełniać. Aż 89 proc. ankietowanych firm spodziewa się, że w 2018 r. będzie im trudno pozyskać ludzi do pracy. Jak ocenia dla "Rz" Charles Carnall dyrektor zarządzający Hays Poland, w wielu sektorach polskiego rynku pracy to pracownicy mają obecnie przewagę negocjacyjną, a najlepsi specjaliści niejednokrotnie mogą wybierać spośród kilku atrakcyjnych ofert pracy. Nic więc dziwnego, że pracodawcy przygotowują się na wzrost na wzrost płac: 72 proc. firm badanych przez Hays Poland zapowiada, że w 2018 r. podwyższy wynagrodzenia.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock