Ryanair wycofuje popularne loty z warszawskiego lotniska. Składa skargę do Brukseli

Z kraju

Ryanair stawia na krakowskie lotniskotvn24bis.pl
wideo 2/4

Ryanair zawiesi loty z Lotniska Chopina w Warszawie do Gdańska i Wrocławia. Jak poinformował przewoźnik w oświadczeniu przesłanym tvn24bis.pl, decyzja wejdzie w życie z końcem sezonu zimowego, czyli w marcu przyszłego roku. - W pełni szanujemy tę decyzję - skomentował Hubert Wojciechowski, dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina.

"Powodem tej decyzji była alokacja odległych stanowisk postojowych przez PPL (Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" - red.) na Lotnisku Chopina, na skutek czego przejazd autobusem po płycie lotniska zajmował 20 minut. Sytuacja ta była dla nas nie do zaakceptowania" - czytamy w komunikacie przewoźnika przesłanym tvn24bis.pl.

Jednocześnie, irlandzki przewoźnik poinformował, że "złożył skargę do Komisji Europejskiej w związku z nadużyciem dominującej pozycji ze strony portu".

Co ważne, zachowane zostaną loty ze Szczecina do Lotniska Chopina. "W tym przypadku 20-minutowy przejazd autobusem nie ma aż tak dużego znaczenia, gdyż nie jest to trasa biznesowa (połączenie wykonywane jest raz dziennie)" - wskazała Olga Pawlonka, dyrektor sprzedaży i marketingu Ryanaira na Europę Środkowo-Wschodnią.

Przenosiny do Modlina?

Postanowiliśmy także zapytać, czy w efekcie tej decyzji loty krajowe Ryanaira zostaną przeniesione do portu lotniczego w Modlinie. Przewoźnik wskazuje jednak, że "loty z Wrocławia i Gdańska nie mogą zostać przeniesione na lotnisko w Modlinie, gdyż samoloty bazujące w tym porcie wykonują połączenia na trasach międzynarodowych, które są już w sprzedaży".

Hubert Wojciechowski, dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina w rozmowie z tvn24bis.pl powiedział, że jest to autonomiczna decyzja przewoźnika, którą władze lotniska w pełni szanują. Jednocześnie dodał, że o zawieszeniu lotów dowiedział się z mediów.

Przypomnijmy, że Ryanair powrócił na Lotnisko Chopina w Warszawie w październiku ubiegłego roku. Stało się to po trzech latach przerwy.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Marcin Latka