TVN24 Biznes | Z kraju

Największe linie, najpopularniejsze kierunki. Raport z polskich lotnisk

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Mikosz: branża lotnicza jest w stanie śmierci klinicznej
Mikosz: branża lotnicza jest w stanie śmierci klinicznejTVN24
wideo 2/6
TVN24Mikosz: branża lotnicza jest w stanie śmierci klinicznej

W 2019 roku polskie lotniska obsłużyły prawie 49 milionów pasażerów, czyli o 7 procent więcej niż w 2018 roku - wynika z najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Najwięcej osób skorzystało z Lotniska Chopina w Warszawie. Wśród przewoźników najszybciej rosły Polskie Linie Lotnicze LOT.

Urząd Lotnictwa Cywilnego w poniedziałek opublikował raport dotyczący przewozów pasażerskich w transporcie lotniczym w 2019 roku.

W ubiegłym roku najwięcej pasażerów skorzystało z Lotniska Chopina w Warszawie. Stołeczny port w 2019 roku obsłużył ponad 18,8 miliona pasażerów, czyli o ponad 1,1 miliona więcej niż w 2018 roku. Na drugim miejscu wśród lotnisk pozostaje Port Lotniczy Kraków-Balice - 8,4 miliona pasażerów w 2019 roku. Lotnisko w Małopolsce zanotowało największy wzrost ilościowy - o 1,6 miliona pasażerów. Na ostatnim stopniu podium znalazł się port w Gdańsku, który obsłużył 5,4 miliona pasażerów, co stanowiło wzrost o 394 tysiące pasażerów.

W 2019 roku spadek zanotowano w przypadku portów lotniczych Lublin, Poznań-Ławica, Szczecin-Goleniów oraz Rzeszów-Jasionka.

Liczba obsłużonych pasażerów w 2019 rokuULC

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Najwięksi przewoźnicy

Wśród przewoźników lotniczych w 2019 roku najszybciej rosły Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły w tym czasie ponad 1,4 miliona pasażerów więcej, niż w roku poprzednim i osiągnęły 14 procentową dynamikę wzrostu.

Z danych ULC wynika, że irlandzki Ryanair pozostaje największą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu w ubiegłym roku blisko 12 milionów pasażerów, co stanowiło wzrost o 402 tysięcy pasażerów rok do roku. Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 11,8 miliona pasażerów. Narodowy przewoźnik rósł jednak najszybciej. LOT przewiózł ponad 1,4 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej.

Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - niecałe 9,5 miliona pasażerów, po wzroście o ponad 760 tysięcy pasażerów. Pierwszą piątkę zamknęły niemiecka Lufthansa - 2,3 miliona pasażerów oraz EasyJet - nieco ponad 1 milion pasażerów.

Najwięksi przewoźnicyULC

Najpopularniejsze kierunki

W przewozach międzynarodowych w polskich portach lotniczych w 2019 roku odnotowano 7,5-proc. dynamikę wzrostu w stosunku do 2018 roku. Liczba operacji wzrosła zaś o 5 procent. W ramach międzynarodowych przewozów regularnych przewieziono 3,4 miliona pasażerów więcej niż w 2018 roku.

Najwięcej pasażerów podróżowało na trasach do i z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Największy wzrost liczby pasażerów został odnotowany w przypadku Ukrainy - o 58 procent, czyli 742 tysięcy. W 2019 roku na tej trasie obsłużono ponad 2 miliony pasażerów. Największe spadki odnotowano na trasach do i z Hiszpanii, Szwecji i Litwy.

Najpopularniejsze kierunkiULC

Wśród kierunków typowo wakacyjnych znajdujących się w ofercie przewoźników niskokosztowych najbardziej popularne były ponownie Hiszpania, Włochy i Malta. Tego typu ruch odnotował w 2019 roku wzrost o 11 procent.

Ruch czarterowy

W ramach przewozów czarterowych przewieziono o 300 tysięcy pasażerów mniej niż rok wcześniej. Najpopularniejszymi kierunkami w 2019 roku były Turcja, Grecja i Egipt. Natomiast największy wzrost ilościowy odnotowała Turcja - o 45 procent, czyli 409 tysięcy pasażerów. Największe spadki wystąpiły na kierunkach do i z Grecji, Hiszpanii oraz Bułgarii.

Najwyższy wzrost liczby pasażerów w ruchu czarterowym odnotował port lotniczy Warszawa-Modlin. Podwarszawskie lotnisko obsłużyło 89 tysięcy pasażerów więcej niż rok wcześniej. Wyraźnie wzrosła również liczba pasażerów w ruchu czarterowym w portach Wrocław-Strachowice - o 60 tysięcy pasażerów oraz Szczecin-Goleniów - o 32 tysiące pasażerów.

Najwięcej pasażerów w ruchu czarterowym w 2019 roku przewiózł Enter Air - 1,5 miliona, a następnie Ryanair Sun - prawie 1 milion i Smartwings - 0,9 miliona.

W ramach przewozów krajowych w 2019 roku przewieziono o prawie 133 tysiące pasażerów więcej niż w 2018 roku, czyli odnotowany został wzrost o 3,5 procent.

Wpływ koronawirusa

Utrzymanie wyników z 2019 roku wydaje się niemożliwe. Sytuację na rynku lotniczym zmienił bowiem koronawirus. - Branża jest w stanie śmierci klinicznej. Wirus ją praktycznie zabił, bo w tej chwili trwa walka o przetrwanie - powiedział w niedzielę w programie "Debata Faktów" w TVN24 były prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Sebastian Mikosz.

Globalne towarzystwa lotnicze twierdzą, że spowodowany koronawirusem kryzys grozi zlikwidowaniem 25 milionów miejsc pracy na całym świecie.

Zakaz ruchu lotniczego na terytorium Polski obowiązuje do 9 maja. LOT poinformował jednak w ostatni czwartek o wydłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych. "Wszystkie rejsy pasażerskie LOT-u, krajowe i międzynarodowe, zaplanowane do dnia 31 maja br. włącznie, zostają odwołane" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości