Odwołane loty Ryanaira. Dziś i jutro ponad 90 połączeń

Z kraju


Ryanair odwołał łącznie 92 połączenia w pierwszych dniach tygodnia. Lista anulowanych lotów na najbliższe dni zawiera cztery połączenia z lub do portu w Modlinie. Wśród odwołanych połączeń, w tych dwóch dniach, przeważają loty do Barcelony, Mediolanu, Brukseli, Dublina, Londynu. Oprócz tego, w związku ze strajkiem na lotnisku, w poniedziałek turyści nie polecą z i do Pizy.

Ryanair poinformował kilkanaście dni temu, że do końca października będzie odwoływał 40-50 lotów dziennie. Łącznie daje to ponad 2 tys. anulowanych lotów, także w Polsce.

Dodatkowo w środę Ryanair podał o odwołaniu w sumie 18 tys. lotów zaplanowanych w ramach jesienno-zimowego rozkładu oraz o tymczasowym zawieszeniu 34 tras, wśród których znajdą się również połączenia do polskich portów lotniczych.

Odwołane loty

W poniedziałek nie odbędzie się w sumie aż 50 połączeń. Odwołano lot na trasie Bruksela - Modlin - Bruksela oraz z Londynu Stansted do Modlina i z powrotem. W sumie 4 połączenia z i do Polski.

We wtorek odwołano 42 loty. Na szczęście dla turystów podróżujących do lub z Polski lista anulowanych połączeń we wtorek nie uwzględnia lotów z żadnego z polskich miast.

Wśród odwołanych połączeń w tych dwóch dniach przeważają loty do Barcelony, Mediolanu, Brukseli, Dublina, Londynu.

ODWOŁANE LOTY W PONIEDZIAŁEK

ODWOŁANE LOTY WE WTOREK

Listy nie obejmują lotów do i z Pizy, które zostały odwołane ze względu na strajk. "Z przykrością informujemy, iż z uwagi na strajk agentów handlingowych we Włoszech, dziś (2 października) zostaliśmy zmuszeni wspólnie z innymi liniami lotniczymi jak EasyJet czy Alitalia, odwołać 21 lotów do/z Pizy" - poinformował Ryanair w poniedziałek.

Poszkodowani

Z obliczeń wynika, że na decyzji Ryanaira tylko do końca października ucierpi łącznie aż 315 tys. pasażerów. W tym około 19 tysięcy Polaków. W zamian za odwołanie lotu poszkodowani pasażerowie mogą wybrać podróż w innym terminie albo zwrot pieniędzy, co jest zgodne z uregulowaniami unijnymi.

Pasażerowie odwołanych lotów mogą zapytać o przysługujące im prawa pod specjalnym numerem infolinii, który uruchomił dla nich Urząd Lotnictwa Cywilnego. W trakcie takiej rozmowy pasażer krok po kroku uzyska informację na temat procedury reklamacyjnej. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach 8.15 - 16.15. Pytania można również wysyłać elektronicznie na adres: odwolanie-ryanair@ulc.gov.pl.

CZYTAJ 7 RZECZY, KTÓRE MOŻESZ ZROBIĆ, JEŚLI TWÓJ LOT ZOSTAŁ ODWOŁANY.

Przewoźnik spodziewa się wypłaty odszkodowań sięgających 25 mln euro. W trakcie konferencji prasowej w połowie września przypominał, że wszyscy pasażerowie będą mieli zgodnie z unijnymi przepisami prawo do ubiegania się o odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro w zależności od trasy i do podróży kolejnym dostępnym samolotem.

SPRAWDŹ, JAK UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE.

W zamian za odwołany lot linie oferują też przelot w innym terminie albo zwrot pieniędzy za bilet. Przewoźnik poinformował w poniedziałek, że udało mu się odpowiedzieć na większość reklamacji.

Według prezesa Ryanair Michaela O'Leary'ego, większość pasażerów dotkniętych anulowaniem połączeń będzie w stanie dotrzeć do celu jeszcze tego samego dnia, na który zaplanowali podróż.

Przyczyny

Irlandzka linia tłumaczy, że przyczyną odwołanych rejsów jest błędne zaplanowanie urlopów pilotów.

W poniedziałek władze linii przyznały, że spodziewają się wypłaty odszkodowań sięgających nawet 25 mln euro po tym, gdy ze względu na błędne planowanie urlopów pilotów zostały zmuszone do odwołania lotów ze względu na braki osobowe.

Z danych ULC wynika, że Ryanair w 2016 roku przewiózł ponad 9,3 mln pasażerów do i z Polski, co dało mu 30,57-proc. udział w polskim rynku.

Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock