Z kraju

Ruszyły zmiany w służbie cywilnej. Kto rozstanie się z pracą?

Z kraju

25.01.2016 | Ruszyły zmiany w służbie cywilnej. Ile osób rozstanie się z pracą?
Maciej Knapik | Fakty TVN25.01.2016 | Ruszyły zmiany w służbie cywilnej. Ile osób rozstanie się z pracą?

Obowiązująca już ustawa o służbie cywilnej dotyczy ok. 1,6 tys. urzędników państwowych na dyrektorskich stanowiskach. Ich umowy wygasną w ciągu miesiąca. Jedni dostaną nowe propozycje pracy, inni nie. Takie rozwiązanie nie ochroni kobiet w ciąży czy pracowników tuż przed emeryturą. Materiał "Faktów" TVN.

PiS w ekspresowym tempie przeprowadził ustawę przez Sejm, a prezydent ją podpisał, aby wymienić pracowników administracji na swoich - zaufanych i lojalnych. Ile osób rozstanie się z pracą? Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przekonuje, ze nie więcej niż 30-40 procent.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej zakłada, że stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w SC wygasną po 30 dniach od jej wejścia w życie, chyba że zostaną im zaproponowane nowe warunki. Według podawanych ostatnio danych, stanowisk takich jest ok. 1,6 tys. Nowela wprowadza także powołania, a nie konkursy na kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej.

Kogo to dotyczy?

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej to: dyrektor generalny urzędu; dyrektor i zastępca dyrektora departamentu lub komórki równorzędnej w KPRM, ministerstwie i urzędzie centralnym; dyrektor i zastępca dyrektora wydziału lub komórki równorzędnej w urzędzie wojewódzkim; wojewódzki lekarz weterynarii i jego zastępca; kierujący komórką organizacyjną i jego zastępca w Biurze Nasiennictwa Leśnego. Zgodnie z nowelizacją np. dyrektorów generalnych urzędów powoływać będą ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, szef KPRM lub wojewoda; wojewódzkiego lekarza weterynarii i jego zastępców - Główny Lekarz Weterynarii, w porozumieniu z właściwym wojewodą. Znowelizowana ustawa likwiduje też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska; ma on nie być członkiem partii politycznej w momencie objęcia stanowiska. W nowelizacji zlikwidowany został wymóg posiadania przez szefa służby cywilnej co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.

ZOBACZ WIĘCEJ NA STRONIE "FAKTÓW" TVN.

Autor: ToL//km / Źródło: "Fakty" TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości