Szybciej nad morze. Powstanie 50 kilometrów ekspresówki

Z kraju

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/5

Ruszają przygotowania do budowy około 50 kilometrów zachodniej obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. Jak poinformował w czwartek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, ogłoszono przetarg na koncepcję programową dla tej inwestycji.

- Ta kolejna, ważna dla naszego regionu decyzja premiera Mateusza Morawieckiego i rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki uzgodnieniu Programu inwestycji i środkom finansowym na przygotowanie dokumentacji będzie możliwa realizacja oczekiwanej od wielu lat - zachodniej obwodnicy Szczecina - powiedział, cytowany w komunikacie, Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski.

- Dzięki obwodnicy i jej kluczowej części tj. przeprawie Police-Święta znacząca część transportu ciężkiego ominie stolicę województwa, istotnie zmniejszy się również czas dojazdu do lotniska i nad morze - dodał.

O inwestycji

Jak poinformowano w komunikacie, w ramach dokumentacji zostanie zaprojektowany między innymi odcinek drogi ekspresowej o długości około 50 kilometrów, 7 węzłów drogowych oraz tunel pod rzeką Odrą i Kanałem Polickim o długości ponad 2,5 kilometra.

Zachodnia obwodnica Szczecina ma w swoim założeniu stanowić przedłużenie drogi ekspresowej S6 od węzła Goleniów w kierunku zachodnim do węzła Kołbaskowo przy autostradzie A6.

Droga stanie się także elementem transeuropejskiego szlaku transportowego, wpisując się w układ komunikacyjny także niemieckich autostrad A11 i A20.

Jak dodał Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA, "zachodnia obwodnica Szczecina jest inwestycją priorytetową dla województwa zachodniopomorskiego, ponieważ rozwiązuje problemy komunikacyjne zarówno aglomeracji szczecińskiej jak i pozwala na poprawę płynności ruchu na sieci dróg szybkiego ruchu w obrębie Szczecina".

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA