Nowy program rządu z podpisem premiera. 21 inwestycji na priorytetowej liście

Z kraju

Premier Morawiecki o budowie mostówtvn24
wideo 2/3

Premier Mateusz Morawiecki podpisał program Mosty dla Regionów, który przewiduje rządowe wsparcie finansowe dla samorządów, chcących budować nowe drogowe przeprawy przez rzeki. Jednocześnie rząd wskazał 21 takich inwestycji, które uważa za priorytetowe.

Program przewiduje możliwość dofinansowania do 80 proc. budowy nowych mostów drogowych na drogach samorządowych. Zarezerwowany przez rząd budżet programu, przewidzianego do 2025 r., wynosi 2,3 mld zł.

Rządowy program

Jak poinformował w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, przyjęcie przez rząd odpowiedniej uchwały pozwala na formalne uruchomienie procedur. - Sądzę, że w przyszłym tygodniu będziemy chcieli pokazać szczegółowy program realizacji. Plany są takie, żeby uruchomić proces naboru wniosków w drugiej połowie sierpnia - mówił Kwieciński dziennikarzom. Minister podkreślił, że program pozwala zarówno na sfinansowanie przygotowania dokumentacji projektowej, jak i samej inwestycji. - W pierwszym etapie będziemy podpisywali umowy na dofinansowanie dokumentacji, w drugim - umowy na realizację. Zakładamy, że pierwszy etap będzie trwał 2-3 lata, a realizacja - kolejne dwa - dodał Kwieciński. Podkreślił, że pieniądze na finansowanie dokumentacji są przewidziane w tegorocznym budżecie, więc podpisywanie pierwszych umów jest możliwe już jesienią.

Otwarta lista

Kwieciński podkreślił, że program ma charakter otwarty, nie ogranicza się do listy 21 priorytetowych projektów. Według wiceministra rozwoju i inwestycji Witolda Słowika fakt, że dany most znajduje się na liście oznacza tylko tyle, że projekt został przeanalizowany przez rządowych ekspertów i spełnia kryteria programu. - Ale wszystkie te inwestycje będą inwestycjami samorządowymi, realizowanymi na wniosek zainteresowanych samorządów - podkreślił Słowik, dodając, że po ogłoszeniu przez rząd pierwszych planów w maju, zainteresowanie nim samorządów okazało się duże.

Zaznaczył, że również samorządy, których dotyczy lista, będą musiały wnioskować o dofinansowanie i zapewnić udział własny. - Kryteria są jednakowe dla wszystkich, bez względu na to, czy dany projekt jest na liście, czy go nie ma - podkreślił.

Rusza rządowy program Mosty dla RegionówMinisterstwo Infrastruktury

Kto skorzysta?

Kwieciński dodał, że zakłada, iż beneficjentami będą grupy samorządów i że będą się też porozumiewały między sobą. - Wszystkie projekty z listy na pewno mogą się ubiegać o finansowanie, ale teoretycznie jest taka możliwość, że nie wszystkie dostaną. Na przykład późniejsze analizy wskażą na jakieś trudności, natury środowiskowej czy innej, uniemożliwiające albo znacznie utrudniające taką inwestycję - wskazał.

Teoretycznie finansowanie mogą dostać wszystkie z tej listy, ale - również teoretycznie - żaden, wyjaśnił minister. - My jednak zakładamy, że co najmniej część z nich powstanie, że samorządy się dogadają i będą chciały sięgnąć po finansowanie. Tak znaczącego dofinansowania dotychczas nie było - dodał Kwieciński. Rekomendowana przez rząd lista zawiera pięć nowych mostów drogowych na Wiśle (cztery w Mazowieckiem i jeden w Lubelskiem), cztery na Odrze, pięć na Warcie, dwa na Bugu i po jednym na Sanie, Noteci, Pilicy, Narwi i na rzece Elbląg.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: