Z kraju

Rząd rozda samochody i komputery. Ruszyła loteria paragonowa, sprawdź jak wygrać

Z kraju

PAPRusza loteria paragonowa

Dzisiaj wystartowała Narodowa Loteria Paragonowa. Co zrobić by otrzymać jedną z nagród? Wystarczy na specjalnej stronie internetowej zarejestrować paragon, na którym widnieje transakcja na kwotę co najmniej 10 zł. Właściciele paragonów, które wezmą udział w loterii, będą mogli wygrać m.in. samochody, laptopy, tablety. - Do godz. 12.00 zarejestrowano ponad 3 tys. paragonów - poinformowała tvn24bis.pl rzeczniczka resortu Wiesława Dróżdż.

Poprzez Narodową Loterię Paragonową resort chce zachęcić Polaków, by robiąc zakupy odbierali paragony, bo pełnią ważną rolę w obrocie gospodarczym. Świadczą one bowiem o tym, że sprzedaż została zarejestrowana, a podatek zostanie odprowadzony.

Zmniejszyć szarą strefę

Loteria ma być także instrumentem do walki z szarą strefą, która w Polsce jest wyższa od średniej szacowanej dla Unii Europejskiej. Jej poziom to ok. 25 – 30 proc PKB. Z powodu szarej strefy fiskus według różnych szacunków traci rocznie - według Banku Światowego - ok. 400 mld zł.

Według MF loteria ma przekonać Polaków, że codzienne wydawanie i branie prawidłowych paragonów fiskalnych podczas zakupów, w restauracji, barze czy u fryzjera ma znaczenie nie tylko przy dochodzeniu praw przez klientów w przypadku sporu ze sprzedawcą, ale także dla uczciwej konkurencji i stanu wspólnego budżetu. Ministerstwo tłumaczy, że przekłada się to na lepsze funkcjonowanie kraju i finansowanie oświaty, służby zdrowia, sportu czy kultury.

Z badań wynika, że zaledwie 5 proc. robiących w naszym kraju zakupy bierze paragon.

Jak wziąć udział w loterii?

W loterii mogą brać udział Polacy, którzy skończyli 18 lat. W losowaniu nagród wezmą udział wszyscy, którzy na specjalnej stronie internetowej zarejestrują dowód zakupu za minimum 10 zł. Losowane będą laptopy i tablety, raz w miesiącu będzie można wylosować samochód Opel Astra, a raz na kwartał – Opla Insignię.

- Zapraszam wszystkich Polaków - 1 października startujemy, będziemy organizować co miesiąc losowanie. Najbliższe 16 listopada, ale już od 1 października możemy zbierać paragony fiskalne. Warunki są dwa - musimy mieć ukończone 18 lat, a paragon musi być na minimum 10 zł - tłumaczy wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Jak wyjaśniła, każdy taki paragon możemy zarejestrować na specjalnej stronie internetowej www.loteriaparagonowa.gov.pl i wziąć udział w losowaniu.

Jak czytać paragon?Ministerstwo Finansów

Jak zarejestrować paragon?

Rejestracje rozpoczynamy od wprowadzenia danych z paragonu fiskalnego we wskazane pola czerwonego formularza. Zaczynamy od wprowadzenia unikatowego numeru kasy rejestrującej, następnie wpisujemy NIP podatnika wystawiającego paragon, datę sprzedaży, kolejny numer wydruku i łączną kwotę sprzedaży brutto. Jest ona zwykle wydrukowana większa i wytłuszczoną czcionką. Później przechodzimy do wyboru branży. Jeżeli nasz paragon pochodzi z branży aktualnie premiowanej i chcemy wziąć udział w losowaniu nagrody specjalnej, musimy wybrać tą branżę z rozwijanej listy w czerwonym formularzu. W przypadku gdy nie jest to branża premiowana zaznaczamy "Inne". Następnie musimy podać nasz e-mail i numer telefonu oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z loterią. Jeśli wszystko jest w porządku wysyłamy formularz. Po jego wysłaniu na stronie pojawi się numer naszego zgłoszenia. Jeśli to nasze pierwsze zgłoszenie to jest ono równocześnie hasłem do naszego konta. Automatycznie otrzymamy je też na podany wcześniej adres e-mail. Należy je zachować, aby przy rejestracji kolejnego paragonu nie wpisywać ponownie swoich danych i tym samym zaoszczędzić czas.

Autor: tol / Źródło: PAP