RPP: stopy procentowe bez zmian

Z kraju

ShutterstockRada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie zmieniać poziomu stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie zmieniać poziomu stóp procentowych - poinformował w środę bank centralny w komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Stopa referencyjna nadal wynosi 1,50 proc. w skali rocznej; lombardowa 2,50 proc. w skali rocznej; depozytowa 0,50 proc. w skali rocznej; z kolei redyskonta weksli 1,75 proc. w skali rocznej.

Konferencję, na której Rada Polityki Pieniężnej ma przedstawić uzasadnienie decyzji zaplanowano na godz. 16.00.

Ostatnia obniżka w marcu

Ostatnia obniżka stóp miała miejsce w marcu - wówczas RPP obniżyła stopy procentowe NBP o 50 punktów bazowych. Rada poinformowała wówczas w swoim komunikacie, że decyzja ta oznacza "zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej". Na kwietniowym, majowym i czerwcowym posiedzeniu Rada utrzymała stopy bez zmian.

Dlaczego?

W komunikacie po posiedzeniu RPP czytamy, że w Polsce dynamika PKB w II kwartale br. utrzymała się prawdopodobnie na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału. „Głównym źródłem wzrostu aktywności gospodarczej pozostał prawdopodobnie wzrost konsumpcji i inwestycji, postępujący w warunkach poprawy sytuacji na rynku pracy, dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz wzrostu akcji kredytowej. Jednocześnie napływające w ostatnim okresie dane nie wskazują na przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach” - czytamy. Zdaniem RPP w najbliższych miesiącach „roczna dynamika cen będzie nadal ujemna, przede wszystkim ze względu na wcześniejsze silne spadki cen surowców”. „Jednocześnie oczekiwane utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego, następujące w warunkach poprawy koniunktury w strefie euro i dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy, ogranicza ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie. Taką ocenę wspiera lipcowa projekcja NBP. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie” - podkreśla Rada.

Autor: ToL,mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock