Z kraju

RPP pozostawiła stopy bez zmian. To sprzyja gospodarce

Z kraju

ShutterstockOstatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformowano w komunikacie po zakończonym dwudniowym posiedzeniu. RPP podtrzymuje ocenę, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja gospodarce.

Oznacza to, że stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Większość uczestników rynku była zdania, że RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie. Chociaż pojawiły się też głosy, że nowy skład może zaskoczyć, tak jak zrobiły to w ostatnim czasie Turcja i Węgry.

Dobry wpływ na gospodarkę

Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną - głosi komunikat po dwudniowym posiedzeniu RPP. - W ocenie Rady w najbliższych kwartałach dynamika CPI pozostanie ujemna ze względu na wcześniejszy silny spadek cen surowców na rynkach światowych. Jednocześnie towarzyszyć temu będzie stabilny wzrost gospodarczy, w tym oczekiwany wzrost dynamiki popytu konsumpcyjnego wspierany rosnącym zatrudnieniem, prognozowanym przyspieszeniem płac oraz zwiększeniem świadczeń społecznych. Jednocześnie źródłem niepewności dla gospodarki – w tym dla kształtowania się cen – pozostaje ryzyko pogorszenia koniunktury na świecie oraz wahania cen surowców - czytamy w środowym komunikacie. Podczas dwudniowego posiedzenia RPP po raz pierwszy obradowała w nowym, pełnym składzie.

Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.

Prezydent Duda powołał nowych członków RPP
Prezydent Duda powołał nowych członków RPPTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości