Rada Polityki Pieniężnej "zaakceptowała dotychczasowe działania" NBP

Z kraju


Rada Polityki Pieniężnej akceptuje działania prezesa Narodowego Banku Polskiego i zarządu Narodowego Banku Polskiego w sprawie aktualnej sytuacji w sektorze bankowym - napisano w komunikacie po wtorkowym, regularnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

"Rada Polityki Pieniężnej zapoznała się z informacją na temat aktualnej sytuacji w sektorze bankowym i zaakceptowała dotychczasowe działania Prezesa NBP i Zarządu NBP" - napisano.

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej to jeden z organów Narodowego Banku Polskiego. Do zadań RPP należy między innymi ustalanie wysokości stóp procentowych. Przewodniczącym RPP jest Adam Glapiński, który jest również prezesem NBP. Oprócz niego ma 9 innych członków, powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat.

KNF też się zebrała

Także Komisja Nadzoru Finansowego odbyła dziś posiedzenie. Jak podała, przeanalizowała na nim informacje na temat bieżącej sytuacji banków Getin Noble Bank oraz Idea Bank.

"Komisja poddała analizie informacje na temat bieżącej sytuacji banków Getin Noble Bank SA oraz Idea Bank SA przedstawione m.in. przez przedstawicieli zarządów tych banków" - czytamy w komunikacie KNF.

Sytuacja Getin oraz Idea Banku

W niedzielę 18 listopada Komitet Stabilności Finansowej omówił sytuację banków Getin Noble Bank oraz Idea Bank.

Narodowy Bank Polski zadeklarował wówczas "gotowość natychmiastowego wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków" - napisano w komunikacie po posiedzeniu KSF.

"Wszystkie instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej potwierdziły, że system finansowy jest stabilny" - dodano.

Czerwińska: instytucje spełniają swoje funkcje

- Na posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej spotkały się wszystkie instytucje sieci bezpieczeństwa: Narodowy Bank Polski, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisja Nadzoru Finansowego - mówiła Teresa Czerwińska, przewodnicząca KSF.

Jak powiedziała, posiedzenie zostało zwołane przez ministra finansów.

- Rozmawialiśmy na temat sytuacji finansowej banków Idea Bank i Getin Noble Bank. Analizowaliśmy sytuację finansową, wysłuchaliśmy informacji, które zostały przedstawione przez przedstawicieli obydwu banków, którzy na posiedzeniu zapewnili Komitet Stabilności Finansowej o tym, że obie instytucje finansowe regulują bieżące zobowiązania, że sytuacja jest pod kontrolą - mówiła.

- Każda z instytucji w sposób niezakłócony spełnia swoją funkcję - dodała Czerwińska.

Minister finansów podkreśliła, że "każda z instytucji Komitetu Stabilności Finansowej zadeklarowała natychmiastową gotowość do tego, aby w razie potrzeby wspierać stabilność systemu finansowego, który funkcjonuje w sposób stabilny, bezpieczny".

Autor: mp / Źródło: PAP